Skąd się biorą pieniądze, jaka jest ich wartość, dlaczego warto oszczędzać i dlaczego nie można mieć wszystkich zabawek na świecie? Tego dowiedzą się dzieci z przygotowanych specjalnie dla nich animowanych filmów o przygodach Pana Sebastiana, głównego bohatera programu edukacyjnego „Finansowy Elementarz”, już dostępnych na YouTube. Autorem cyklu jest Fundacja Banku Millennium, która chce wesprzeć rodziców w domowej edukacji przedszkolaków w czasie epidemii.

„Finansowy Elementarz” Fundacji Banku Millennium to autorski program edukacji finansowej przedszkolaków rozpoczęty w 2016 roku i realizowany pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W ramach programu, podczas 2200 warsztatów przeszkolono już ponad 53 tys. dzieci w 630 przedszkolach w całej Polsce. Aby dotrzeć do jeszcze szerszego grona małych odbiorców i propagować naukę zdalną, Fundacja zdecydowała się na udostępnienie specjalnych materiałów edukacyjnych w wersji cyfrowej. Jest to cykl książeczek do nauki finansów dla najmłodszych. Składa się z trzech części: „Pierwsze zakupy”, „Pierwsze oszczędności” i „Opowieść o banku”. Czwarta część o bezpiecznym bankowaniu w sieci ukaże się wkrótce. Głównym bohaterem elementarza i przewodnikiem po tematach związanych z finansami jest pies Pan Sebastian. Pierwszy odcinek „Finansowego Elementarza” w formie animowanego filmu jest już dostępny na kanale YouTube Fundacji. Kolejne części będą dostępne w maju.

- Ta nowa formuła zajęć edukacyjnych jest specjalną propozycją Fundacji Banku Millennium na czas trudnej sytuacji związanej z koronawirusem. Dotychczas „Finansowy Elementarz” był dostępny w placówkach Banku Millennium i podczas warsztatów w przedszkolach, teraz Pan Sebastian może być w każdym domu – mówi Paulina Wołosz-Sitarek, członkini Zarządu Fundacji Banku Millennium. - Postanowiliśmy przygotować „Finansowy Elementarz” w formie wideo, aby zwiększyć jego dostępność i dotrzeć do jak największej liczby małych dzieci. Dajemy rodzicom gotowe materiały edukacyjne, które pomogą zaangażować najmłodszych i ułatwić przyswajanie podstawowych informacji z zakresu finansów – dodaje.

Misją Fundacji Banku Millennium jest kształtowanie postaw finansowych już od wczesnych lat dziecięcych. Program Finansowy Elementarz jest wkladem w rozwiązanie ważnego problemu społecznego jakim jest niska świadomość finansowa Polaków. Program jest lubiany i doceniany nie tylko przez przedszkola, ale i przez niezależne instytucje. W 2019 roku Finansowy Elementarz zajął 1. miejsce w konkursie „Złoty Bankier” w kategorii „Bank wrażliwy społecznie”.