Zaktualizuj przeglądarkę internetową do najnowszej wersji, aby dalej korzystać ze wszystkich funkcji i zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie.
Zaktualizuj przeglądarkęFATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) jest regulacją Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA), która przewiduje nałożenie na zagraniczne (nie posiadające siedziby w USA) – banki i inne instytucje finansowe (np. firmy ubezpieczeniowe, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne) obowiązku informowania amerykańskich organów podatkowych o rachunkach prowadzonych na rzecz podatników amerykańskich. Celem FATCA jest zapewnienie, by osoby fizyczne oraz podmioty posiadające obowiązek podatkowy w USA wywiązywały się z niego.
Instytucje finansowe w tym Bank Millennium S.A. wykonuje swoje obowiązki zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA.
Zgodnie z wymogami FATCA instytucje finansowe, w tym Bank, zobowiązane są do:
- identyfikowania amerykańskich rachunków raportowanych oraz rachunków posiadanych przez wyłączone instytucje finansowe;
- pozyskiwania i przekazywania ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych lub organowi upoważnionemu informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych.
Na potrzeby identyfikacji amerykańskich rachunków raportowanych oraz rachunków posiadanych przez wyłączone instytucje finansowe Bank stosuje procedury sprawdzające określone w Ustawie oraz żąda przedstawienia oświadczeń o rezydencji podatkowej w USA, wyjaśnień i dokumentów.
Oświadczenie o rezydencji podatkowej w USA Bank zobowiązany jest uzyskać w związku z otwarciem rachunku finansowego w trakcie procedur związanych z jego otwarciem.
Oświadczenia składane związku z wykonywaniem Ustawy składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i zawierają klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Będąc rezydentem podatkowym USA zakładając rachunek bankowy Klient zobowiązany jest przekazać Bankowi amerykański Numer Identyfikacji Podatkowej – TIN (Taxpayer Identification Number).
Obywatel lub rezydent amerykański – w odniesieniu do osób fizycznych - jest to osoba, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
- jest obywatelem USA (włączając w to osobę fizyczną, która urodziła się w USA, ale nie przebywa w USA – tzw. nabycie obywatelstwa USA przez urodzenie w USA),
- zgodnie z prawem USA jest stałym rezydentem w USA (ang.: is a Lawful Permanent Resident of the United States),
- zgodnie z prawem imigracyjnym USA otrzymała prawo stałej rezydencji w USA podczas wjazdu do USA lub w innych okolicznościach (tzw. „zielona karta"),
- spełnia test długości pobytu w USA – tzn.:
- przebywa w USA przez co najmniej 31 dni w ciągu bieżącego roku i jednocześnie,
- liczba dni, w których przebywała ona na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu bieżącego roku i 2 poprzednich lat kalendarzowych wynosi co najmniej 183 dni. Ustalając wspomnianą liczbę dni pobytu należy zastosować następującą zasadę: do liczby dni przebywania w USA w bieżącym roku należy dodać jedną trzecią liczbę dni przebywania w USA w poprzednim roku kalendarzowym i jedną szóstą liczbę dni przebywania w USA w roku kalendarzowym poprzedzającym rok poprzedni (tzn. sprzed 2 lat).
- Niezależnie od powyższego, za podatnika USA uznawana jest także osoba fizyczna, której miejsce zamieszkania dla celów podatkowych zgodnie z umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r., Nr 31, poz. 178) istnieje w USA.
Wyjątki od powyższej reguły
Rezydentem amerykańskim nie jest osoba fizyczna, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
- przebywa w USA czasowo jako dyplomata innego państwa, przedstawiciel innego rządu, pracownik organizacji międzynarodowej na podstawie wizy typu: A lub G,
- jest nauczycielem lub uczniem (ang. trainee) czasowo przebywającym w USA na podstawie wizy typu J lub Q i wypełnia warunki przyznanej jej wizy,
- jest uczniem / studentem czasowo przebywającym w USA na podstawie wizy typu F, J, M lub Q i wypełnia warunki przyznanej jej wizy,
- w stosunku do osoby wymienionej pod lit. a-c jest małżonkiem lub niezamężnym/nieżonatym dzieckiem poniżej 21 roku życia.