Wielki Finał Ecocraft za nami

20.09.2022

Rozdanie nagród i finałowa Gala projektu Hackathon EcoCraft 2022 była ostatnim etapem konkursu oraz spotkaniem przedstawicieli firm odpowiedzialnych społecznie z młodymi zwycięzcami. Wszystkich łączyło zainteresowanie technologią i ekologią. Gala towarzysząca Festiwalowi im. Stanisława Lema w Krakowie odbyła się 13 września. Bank Millennium wspólnie z Microsoft i Tauron był głównym partnerem wydarzenia.

– EcoCraft to fantastyczna impreza. Jako jurorka byłam pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanych projektów, ogromnej pracy włożonej w ich przygotowanie, zrozumienia przez uczestników zagrożeń związanych ze zmianą klimatu oraz umiejętności przeniesienia ich do świata Minecrafta. Proekologiczne rozwiązania które zaproponowali zwycięzcy, obrazujące działania wpływające na środowisko zarówno negatywnie jak i pozytywnie, mają w mojej ocenie dużą wartość edukacyjną dla graczy. Emocje związane z prezentacją konkursowych rozwiązań poprzedzone były panelem o różnorodnych kwestiach związanych z ESG, a zwłaszcza edukacji w tym zakresie. Z mojego punktu widzenia ESG ma ogromne znaczenie dla polskich firm, a korzyści związane z wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju są dla nich „samym dobrem”. Warto też pamiętać o szczególnej roli banków w zapewnieniu finansowania inwestycji na rzecz transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki. Zielone inwestycje są niezbędne, by wyhamować proces negatywnych zmiany klimatu – powiedziała Magdalena Trzynadlowska, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju w Banku Millennium, która zasiadała w jury konkursu, była obecna podczas jego otwarcia i finałowej Gali.

Finał, podczas którego za wdrożenie zwycięskich projektów każdy zespół otrzymał nagrodę w wysokości 7000 zł, ich prezentację poprzedziła debata „Kurs na odpowiedzialną przedsiębiorczość”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Partnerów: Łukasz Zimnoch – Rzecznik Prasowy TAURON Energia Polska S.A.; Maria Andrzejewska – Dyrektor Regionalny UNEP/GRID–Warsaw Centre; Ewa Kołodziejczyk – Industry Executive–Education Microsoft i Magdalena Trzynadlowska – Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju Banku Millennium. Całość moderowała Rene Helmans z Biura Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Podczas dyskusji rozmówcy i rozmówczynie wypowiadali się na temat rozwijającego się prężnie w biznesie pozytywnego trendu – coraz więcej dużych i mniejszych przedsiębiorstw bierze pod uwagę w swoich strategiach Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Firmy rozpoznają swój potencjał w obszarze dokonywania koniecznych zmian na rzecz wspólnej przyszłości, uwzględniają swój wpływ na zmianę klimatu i mu przeciwdziałają. Dbają o dobrostan pracowników, wspierają organizacje charytatywne, stawiają na transparentność działań i sięgają po coraz lepsze praktyki zarządcze.

Relację z wydarzenia można zobaczyć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=tfDrg9ow1pE