"Złote Berło" dla Teatru Polskiego Radia

30 listopada 2015 r. po raz siedemnasty wręczono jedną z najważniejszych polskich nagród w dziedzinie kultury – „Złote Berło”. Tegorocznym laureatem został Teatr Polskiego Radia.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Teatru Polskiego Radia


"Złote Berło" dla Jerzego Maksymiuka

Jerzy Maksymiuk - wybitny dyrygent, kompozytor, pianista i wielka osobowość polskiej sceny muzycznej, został laureatem tegorocznej nagrody „Złote Berło" przyznawanej przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artysta otrzymał wyróżnienie za "całokształt działalności artystycznej, wybitne dokonania dyrygenckie, obejmujące spuściznę wielkich klasyków po kompozytorów współczesnych; za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej". "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia przyznawaną przez Laureata – otrzymał Maciej Koczur, niezwykle utalentowany 25-letni dyrygent, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 6 października 2014 roku w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Jerzego Maksymiuka


"Złote Berło" dla Danuty Szaflarskiej

Danuta Szaflarska – wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna została laureatką tegorocznej nagrody „Złote Berło" przyznawanej przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artystka otrzymała wyróżnienie za „wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego, stanowiący arkę przymierza miedzy pokoleniami i tradycjami tej sztuki, a teraźniejszym jej duchem i obliczem". "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia przyznawaną przez Laureata – otrzymał Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, gdzie w 1936 r. Danuta Szaflarska wystąpiła po raz pierwszy. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 listopada 2013 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Danuty Szaflarskiej


"Złote Berło" dla Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr – wybitny aktor teatralny i filmowy, pedagog i pisarz otrzymał nagrodę "Złotego Berła" przyznaną mu przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Laureat został doceniony za "działalność pedagogiczną, wspaniałe dzieła teatralne i filmowe, przejmujące i porywające kreacje aktorskie oraz refleksyjną i niebanalną memuarystykę". Decyzją Jerzego Stuhra, "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia – otrzymał reżyser Marek Lechki, autor filmów "Moje miasto" i "Erratum". Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 listopada br. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wieczór uświetnił koncert, w którym wzięły udział gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak i Anna Serafińska. Relacja z wydarzenia i towarzyszącego mu koncertu została wyemitowana na antenie TVP2 tego samego wieczoru.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Jerzego Stuhra


"Złote Berło" dla Wiesława Myśliwskiego

Wybitny pisarz Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej nagrody "Złote Berło" przyznawanej dorocznie przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Otrzymał ją za „pełną nowatorskich poszukiwań i epickiego rozmachu twórczość pisarską przedstawiającą przemiany oraz przewartościowania postaw Polaków". Podczas uroczystości, która odbyła się 28 listopada br. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie fragmenty „Traktatu o łuskaniu fasoli" autorstwa W. Myśliwskiego czytał Olgierd Łukaszewicz, a w specjalnym koncercie wystąpili: „Kwartet Śląski", „Tangata Quintet" oraz Trio Eryka Kulma z gośćmi - Maciejem Sikałą i Piotrem Wojtasikiem. „Małe Berło", specjalną nagrodę przyznawaną przez Laureata, otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Kijach w woj. świętokrzyskim. Reportaż z uroczystości wręczenia tegorocznej nagrody "Złotego Berła" oraz towarzyszącego mu koncertu został wyemitowany 4 grudnia br. na antenie TVP2.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Wiesława Myśliwskiego


"Złote Berło" dla Józefa Wilkonia

Józef Wilkoń - grafik, malarz, rzeźbiarz i jeden z najbardziej znanych na świecie ilustratorów książek został laureatem nagrody "Złote Berło" w roku 2010. Artysta otrzymał nagrodę za "twórczość pełną subtelnej równowagi pomiędzy perfekcyjna techniką i prostotą humanistycznego przekazu". Laureatem "Małego Berła" dla twórcy młodego pokolenia podążającego droga mistrza, otrzymał grafik Mateusz Dąbrowski, asystent na warszawskiej ASP. Uroczystość wręczenia nagrody, która odbyła się 22 listopada br. w Teatrze Narodowym w Warszawie uświetniła wystawa rzeźb i grafik laureata, a w specjalnym koncercie "Muzyka wśród bestii" wystąpili: Tomasz Stańko, Joszko Broda, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski i Robert Usewicz.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Józefa Wilkonia


"Złote Berło" dla Krzysztofa Pendereckiego

Światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki został laureatem nagrody "Złote Berło" przyznanej już po raz jedenasty przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artystę wyróżniono za "całokształt twórczości kompozytorskiej, w której nowatorska ekspresja muzyczna posłużyła do wyrażenia uniwersalnych treści duchowych oraz wprowadzenie dawnej i nowej muzyki polskiej w główny nurt światowego życia muzycznego". Uroczystość wręczenia nagrody Krzysztofowi Pendereckiemu odbyła się 29 listopada 2009 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wieczór uświetnił Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który wykonał kompozycje laureata na chór a cappella. "Małe Berło" Krzysztof Pendercki przyznał Rafałowi Kwiatkowskiemu - wybitnemu wiolonczeliście młodego pokolenia.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Krzysztofa Pendereckiego


"Złote Berło" dla Marii Fołtyn

Doroczną nagrodę "Złote Berło", przyznawaną przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom kultury polskiej, w 2007 roku otrzymała Maria Fołtyn. Jury pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz przyznało ją Artystce za wybitne osiągnięcia artystyczne - wokalne, reżyserskie i pedagogiczne oraz wytrwałą promocję muzyki polskiej w świecie. Wręczenie "Złotego Berła" odbyło się 26 września 2007 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Pogram wieczoru wypełniło specjalnie przygotowane wystawienie "Śpiewnika domowego Pana Stanisława Moniuszki" w aranżacji Krzysztofa Herdzina z udziałem artystów operowych i gwiazd muzyki rozrywkowej. Relację z wydarzenia można było następnie zobaczyć na antenie TVP2. Co roku zgodnie z regulaminem nagrody Laureat nominuje do nagrody tzw. "Małego Berła" wybitnie uzdolnionego twórcę młodego pokolenia. Tegoroczna laureatka Maria Fołtyn wyróżniła utalentowanego tenora Rafała Bartmańskiego.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Marii Fołtyn


"Złote Berło" dla Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz, poeta, dramaturg i prozaik otrzymał w roku 2006 „Złote Berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej i Banku Millennium. Kapituła nagrody w składzie: Beata Tyszkiewicz, Bogusław Kott, Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Wacław Sadkowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło przyznała Tadeuszowi Różewiczowi wyróżnienie „za całokształt twórczości poetyckiej, dramatopisarskiej i prozatorskiej, cechująca się obezwładniającą wręcz prostotą wyrazu artystycznego i nieubłaganą dociekliwością moralistyczną oczyszczającą wrażliwość odbiorców ze wszystkiego, co ją przygłusza, stępia, rutynizuje". Wręczeniu „Złotego Berła" towarzyszyło widowisko poetyckie „Słowo poety" w reż. Kazimierza Kutza z udziałem: Janusza Gajosa, Olgierda Łukaszewicza, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Radziwiłowicza i Zbigniewa Zamachowskiego. Tadeusz Różewicz, zgodnie z regulaminem nagrody, przyznał tzw. „Małe Berło" czyli nagrodę dla wybitnie uzdolnionego twórcy młodego pokolenia, Tadeuszowi Dąbrowskiemu (ur. 1979) - poecie, eseiście i krytykowi literackiemu, redaktorowi dwumiesięcznika literackiego „Topos".

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Tadeusza Różewicza


"Złote Berło" dla Janusza Gajosa

Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych został laureatem nagrody „Złote Berło" w roku 2005. Nagrodę przyznaje Fundacja Kultury Polskiej i Bank Millennium. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz stwierdziła, iż przyznaje ją za wirtuozerskie kreacje teatralne i filmowe, pogłębiające prawdę o człowieku naszych czasów. Wręczenie nagród odbyło się 5 września 2005 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W wieczorze wg scenariusza Andrzeja Poniedzielskiego, w którym przypomniano drogę aktorską Laureata, udział wzięli: Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Włodzimierz Nahorny, Stanisław Tym i Kazimierz Kutz, który powiedział: "(...) Janusz to szczęściarz z komplikacjami. Jest przede wszystkim uparty i ta cecha charakteru pozwoliła mu zostać aktorem, chociaż robiono wszystko, żeby go do aktorstwa zniechęcić (...). Nagrodę towarzyszącą „Złotemu Berłu", o przyznaniu której decyduje Laureat, otrzymał wybitny aktor młodego pokolenia Piotr Adamczyk.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Janusza Gajosa


"Złote Berło" dla Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek, prozaik, dramaturg i rysownik został laureatem tegorocznej nagrody "Złote Berło" przyznanej przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium. W uzasadnieniu swego werdyktu jury pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz podkreśliło wytrwałość artysty w zgłębianiu gorzkich i ponurych paradoksów naszego życia w intencji uszlachetniania kondycji ludzkiej. Uroczystości wręczenia nagrody w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie towarzyszyło specjalnie przygotowane widowisko "Złote Berło Mrożka" wg scenariusza i w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oparte o artystycznie przetworzony życiorys artysty i fragmenty z jego najbardziej znanych sztuk. Dzięki współpracy z TVP w widowisku wykorzystano też archiwalne fragmenty spektakli Mrożka przygotowane dla TVP z udziałem plejady najwybitniejszych polskich aktorów. Nagrodę "Małego Berła", którą zgodnie z regulaminem Laureat może samodzielnie przyznać młodemu twórcy, otrzymał rysownik Marek Raczkowski znany z publikacji w "Przekroju".

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Sławomira Mrożka


"Złote Berło" dla Ewy Podleś

Fundacja Kultury Polskiej i Bank Millennium przyznają "Złote Berło" Pani Ewie Podleś za maestrię, kunszt wokalny, za kulturę muzyczną, za konsekwencję wykonywanych wyborów artystycznych pozwalających Polsce i Polakom czuć się dumnymi z jedynego na świecie autentycznego kontraltu (z werdyktu Kapituły "Złotego Berła").

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Ewy Podleś


"Złote Berło" dla Romana Polańskiego

Nagrodę "Złote Berło" przyznawaną corocznie przez Fundację Kultury Polskiej i BIG Bank GDAŃSKI S.A. otrzymał w roku 2002 reżyser Roman Polański. "Złote Berło" przyznane zostało po raz czwarty. Obszar nagrody to najpełniej rozumiana twórczość intelektualna pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego. Pierwszym laureatem nagrody został Jerzy Giedroyc, dziennikarz i wydawca, twórca paryskiej "Kultury". W drugiej edycji kapituła nagrodziła twórczość kompozytorską Wojciecha Kilara, zaś w roku ubiegłym laureatem został światowej sławy pisarz Stanisław Lem. Od momentu powołania nagrody jej fundatorem i sponsorem uroczystości jej wręczania jest BIG Bank GDAŃSKI S.A.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Romana Polańskiego


"Złote Berło" dla Stanisława Lema

Nagrodę "Złote Berło" w roku 2001 przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej i BIG Bank GDAŃSKI S.A. otrzymał pisarz Stanisław Lem. Kapituła nagrody pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz przyznała Stanisławowi Lemowi to wyróżnienie "za wyprzedzenie myślą swego czasu". Nagrodę stanowi rzeźba wykonana przez prof. Krzysztofa Nitscha oraz 100 tysięcy złotych. Nagrodę dodatkową, przeznaczoną dla młodego utalentowanego twórcy w wysokości 10 tysięcy złotych, Stanisław Lem przekazał Jolancie Stefko, młodej krakowskiej poetce. Fundatorem obu nagród jest BIG Bank GDAŃSKI S.A. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 maja 2001 roku w Sali Hołdu Pruskiego w krakowskich Sukiennicach, a okazjonalny benefis Laureata w Teatrze Stu 27 maja 2001 roku. Retransmisję tego wydarzenia obejrzeć można było w 2 Programie TVP 3 czerwca br.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Stanisława Lema


"Złote Berło" dla Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar - kompozytor, pianista, miłośnik gór i podróży. Twórca wybitny, tworzący m.in. wielkie dzieła symfoniczne inspirowane miłością do Tatr i folklorem górskim - "Krzesany", "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa" oraz towarzyszące wielkim wydarzeniom historycznym w Polsce i wyrażające zarazem chrześcijańskie "credo" kompozytora, którego życie to nieustanne dziękczynienie za Boży dar - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus", "Victoria". Dzieła wybitne, sięgające istoty przesłania kompozytora, który swą muzyką chce pomnażać wśród ludzi dobro i nadzieję, zwracać uwagę na najwyższe wartości i dawać radość. Laureat licznych krajowych i zagranicznych nagród muzycznych. W roku 2000 laureat "Złotego Berła" najwyższej nagrody w kulturze polskiej ufundowanej przez BIG Bank GDAŃSKI S.A. i przyznanej wspólnie przez Bank i Polską Fundację Kultury.

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Wojciecha Kilara


"Złote Berło" dla Jerzego Giedroycia

Jerzy Giedroyć, redaktor paryskiej "Kultury" i doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał Złote Berło, przyznaną po raz pierwszy nagrodę Fundacji Kultury Polskiej i Banku Millennium w wysokości 100 tys. zł, "za życie i dzieło, za umysł i wizję, za hart ducha i prawość charakteru".

Dowiedz się więcej - "Złote Berło" dla Jerzego Giedroycia