Informacje prasowe


01.07.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Ponad 138 tys. widzów podczas 19. Millennium Docs Against Gravity

Ponad 138 tys. osób wzięło udział w 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, którego mecenasem od 17 lat jest Bank Millennium. Bank jest też fundatorem nagrody głównej festiwalu, a w tym roku również dwóch nagród specjalnych dla ukraińskich twórców. Bank kontynuuje także w ramach festiwalu projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w pokazach filmów.

Po raz trzeci festiwal odbył się w formule hybrydowej. Pokazy odbywały się w kinach ośmiu polskich miast i przyciągnęły ponad 74 tys. osób. W części online uczestniczyło blisko 64 tys. osób. Jak co roku, podczas festiwalu nie zabrakło ciekawych dyskusji i debat i tylko w części online, w 16 wirtualnych spotkaniach wzięło udział ponad 86 tys. osób!

Podczas festiwalu zaprezentowano aż 192 filmy, którym towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie, a także wydarzenia muzyczne. Millennium Docs Against Gravity to fascynującą podróż dookoła świata i przez wiele istotnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

- Festiwal to najwyższej jakości kino dokumentalne, ogromna porcja wiedzy, emocji i wrażeń oraz wartościowych dyskusji. Żywo reaguje na zmieniający się świat i przybliża najbardziej aktualne tematy. Dzięki bogatemu i starannie dobranemu programowi, festiwalu przyciąga przed ekrany ogromną liczbę widzów. Pełnometrażowy film dokumentalny, forma sztuki filmowej promowana konsekwentnie przez Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, zdobywa coraz większą widownię w całej Polsce! Jest naszym kluczowym projektem w ramach mecenatu kultur, wspaniale się rozwija i jesteśmy z tego niezwykle dumni – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

Ze względu na sytuację w Ukrainie, oprócz nagrody głównej festiwalu, bank postanowił ufundować w tym roku dodatkowo dwie nagrody specjalne dla ukraińskich twórców – dla reżysera/reżyserki najlepszego filmu ukraińskiego oraz najlepszego projektu nowego filmu z Europy Wschodniej. Otrzymali je Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana” oraz Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko za projekt filmu „Matka Aniołów”.

Bank Millennium kontynuuje też projekt audiodeskrypcji, dzięki której wybrane filmy dostępne są dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. W ramach projektu wybrane filmy i seanse są wyświetlane podczas festiwalu z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki, werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i poznawać najnowsze produkcje dokumentalne z całego świata, w kinie oraz online.

Znane są już daty kolejnej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity – część kinowa odbędzie się w dniach 12-21 maja, za to część online potrwa od 23 maja do 4 czerwca 2023 roku.

Bank jest kulturalnie zaangażowany już od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.

Więcej o mecenacie banku na stronie www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kultury