Informacje prasowe


13.07.2005

Fundusze na rozwój małych i średnich firm - Bank Millennium w Akademii Przedsiębiorczości

Już trzeci rok Akademia Przedsiębiorczości prowadzi bezpłatne warsztaty dla małych i średnich firm. W semestrze letnim, który trwał do 12 lipca br., eksperci Akademii wspierani przez specjalistów z Millennium Biznes oraz firm Intel, Microsoft, Siemens, Hewlett-Packard i Telekomunikacji Polskiej prezentują nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz podpowiadają jak zdobyć środki na modernizację firmy.

Podczas warsztatów omawiane są konkretne przypadki, zgłaszane przez samych uczestników. Przedsiębiorcy mogą porównać swoje doświadczenia w zakresie planowania, wdrażania i kontroli kolejnych etapów rozwoju biznesu
z doświadczeniami innych firm. Eksperci Akademii Przedsiębiorczości, w tym specjaliści Millennium Biznes, pomagają zrozumieć sytuację finansową firmy oraz klientów, konkurentów i rynek.
 
W trakcie dotychczasowych spotkań przedsiębiorcy najczęściej pytali o to jak ich firma, znajdująca się w danej sytuacji finansowej i na konkretnym etapie rozwoju, może inwestować, korzystając nie tylko z własnych środków. Osoby z małych i średnich firm, reprezentujących niemal wszystkie branże, interesowały się jakie są ich szanse
np. na kredyt, jeżeli wcześniej banki odmawiały im tego rodzaju wsparcia. Pytano też o inne sposoby finansowania, takie jak leasing czy faktoring. Przedsiębiorcy razem z ekspertami wypełniali też krok po kroku dokumenty niezbędne do ubiegania się o unijne fundusze. Okazało się, że przygotowanie niezbędnych formularzy i dokumentacji jest skomplikowanym procesem zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy.
 
Jeśli chodzi o obsługę bankową, przedsiębiorcy zwracali uwagę na koszty współpracy z bankiem, dostosowanie oferty do ich potrzeb, zwłaszcza produktów depozytowo-kredytowych oraz możliwość korzystania z nowoczesnych kanałów dostępu, np. Internetu. Istotna dla nich była też pomoc instytucji finansowych w zdobyciu środków UE.
 
Akademia Przedsiębiorczości - której działania zmierzają do kreowania i promowania przedsiębiorczości wśród małych i średnich firm - to okazja dla przedsiębiorstw na zdobycie informacji o nowoczesnych technologiach
i metodach pozyskania środków na nie, czyli m.in. jak i gdzie należy składać wnioski o dofinansowanie w instytucji prywatnej (bank, fundusz inwestycyjny) lub publicznej (dotacje europejskie).
 
Kolejne warsztaty dla przedsiębiorców rozpoczną się we wrześniu, po wakacyjnej przerwie. Szczegółowy harmonogram spotkań jest dostępny na stronie Akademii Przedsiębiorczości: www.akademia.biz.pl.