Informacje prasowe


15.03.2017

14 filmów powalczy w Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Banku Millennium podczas 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Nowością na festiwalu będzie m.in. kino w technologii VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość)

W Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbyła się konferencja prasowa odsłaniająca wybrane hity programu nadchodzącej 14. edycji Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Festiwal odbędzie się w tym roku w pięciu miastach Polski: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), Bydgoszczy (Kino Orzeł) i po raz pierwszy w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur).

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 11–21 maja, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 16–21 maja.

- Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu. (…) Pokazujemy to, co najlepsze w światowym filmie dokumentalnym. Kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal, odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy- szacunek do widza. Nasz wymagający widz będzie mógł wybrać się również na debaty, warsztaty i koncerty związane z tematyką filmów – zaznacza Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

14 filmów powalczy w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium

O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów. Jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska, będzie wybierać pośród najnowszych, najwybitniejszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Głównym znalazły się takie wybitne tytuły, jak: 

- nominowany do Oscara® Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka, 
- najnowszy film Siergieja Łoźnicy Austerlitz, 
- ostatni film Michaela Glawoggera Bez tytułu, 
- Safari Ulricha Seidla, 
- Beuys Andresa Veiela, 
- Dobry listonosz, Tonislawa Hristowa,
- nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Sundance film Maszyny Rahula Jaina,
- Ostatni w Aleppo Ferasa Fayyada i Sørena Steena Jespersena (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017),
- Amatorzy w kosmosie Maxa Kestnera,
- Wypaleni Jerome Le Maire,
- …gdy odwracasz wzrok Phi Ambo,
- Jak spotkać syrenę Coco Schrijber,
- Birma – kraj poezji Perta Lomy,
- Dawson City: czas zatrzymany Billa Morrisona.

Bank Millennium z festiwalem i kinem VR

Nowością na tegorocznej edycji festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). Widzowie będą mogli doświadczyć niesamowitych przeżyć w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, oglądając filmy w technologii VR. 

- Bank Millennium jest jednym z najbardziej innowacyjnych banków w Polsce. Nowe technologie to filar naszej działalności. Dlatego jesteśmy szczególnie podekscytowani wprowadzeniem do programu festiwalu filmów w wirtualnej rzeczywistości. Widzimy, jak świat wokół nas się zmienia i chcemy tę ewolucję wspierać również poprzez inwestowanie w innowacje na potrzeby sztuki i kultury — mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium, który jest związany z festiwalem i sponsorem Nagrody Głównej Banku Millennium od 2006 roku.