Informacje prasowe


07.12.2004

"Jaka demokracja ma przyszłość" - debata

W piętnastolecie polskich przemian, z okazji 15-lecia swej działalności ,Bank Millennium zorganizował debatę „Jaka demokracja ma przyszłość?", do udziału w której zaprosił wybitnych intelektualistów.

Do uniwersalnego pytania zadanego w tytule debaty historia dopisała swój aktualny kontekst. Odbyła się ona w czasie kiedy Ukraina toczy na oczach  świata swoją walkę o prawdę i demokrację. Słowo demokracja odmieniane jest we wszystkich językach, a pytania o jej sens i przyszłość stały się jednym z najważniejszych dzisiaj tematów dyskusji.
 
Podczas debaty, która odbyła się 6 grudnia 2004 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odpowiedzi na pytanie „Jaka demokracja ma przyszłość?" poszukiwali zaproszeni przez Bank Millennium wybitni goście:
 

  • Prof. Samuel P. Huntington – światowej sławy politolog, autor bestsellera "Zderzenie cywilizacji"
  • Prof. Benjamin R. Barber – światowej sławy politolog, autor bestsellera "Dżihad kontra McŚwiat"
  • Prof. Zygmunt Bauman –  jeden z najbardziej cenionych na świecie socjologów i filozofów,
  • Prof. Dariusz Rosati – ekonomista poseł do Parlamentu Europejskiego były minister Spraw Zagranicznych

 
Rolę moderatora pełnił Jacek Żakowski – publicysta tygodnika POLITYKA, autor programu „Summa zdarzeń" w TVP1.
 
Przebieg debaty dzięki bezpośredniej transmisji internetowej, śledzili studenci 12 polskich wyższych uczelni.
Bezpośrednimi gośćmi konferencji byli przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, naukowych, biznesowych, politycznych, media oraz partnerzy i klienci Banku Millennium.
 
O przyszłości demokracji, według uczestników debaty, zdecyduje przede wszystkim jakość edukacji i poziom wykształcenia społeczeństwa. To właśnie jego wysoki poziom umożliwia zrozumie złożonych procesów społecznych i politycznych, pozwala na eliminację populizmów i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Benjamin Barber zwracając się bezpośrednio do studentów mówił: „...to wy jesteście tymi, na których czekacie!". Słowa te były zachętą do obywatelskiej aktywności i nabrały wyjątkowego znaczenia w kontekście tezy, że demokracje – zamiast od wewnątrz  - budowane są dziś z zewnątrz, na ogół z bronią w ręku.
Podkreślano też – odwołując się do aktualnych wydarzeń na Ukrainie - że jakość demokracji nie zależy od jakości przywódców, ale od jakości obywateli. To oni decydują każdorazowo i różnie w różnych krajach o treści słowa demokracja.
 
Demokracja, to proces, droga, a nie punkt docelowy. Naród, który sądzi, że dobił do stacji z napisem demokracja , już ją traci. Dlatego nie możemy walczyć tylko o nową demokrację, ale również o tę, która już jest, bo nie jest ona nikomu dana raz na zawsze i łatwo można ją stracić.
 
Bank Millennium, rówieśnik polskich przemian, podjął się roli gospodarza i organizatora debaty „Jaka demokracja ma przyszłość?" w ramach realizacji swojej misji społecznej wspierając budowę społeczeństwa obywatelskiego opartego na nieskrępowanej wymianie myśli, rzetelnej wiedzy i najlepszych praktykach.