Nagroda Złote Berło


12.05.2000

"Złote Berło" dla Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar - kompozytor, pianista, miłośnik gór i podróży. Twórca wybitny, tworzący m.in. wielkie dzieła symfoniczne inspirowane miłością do Tatr i folklorem górskim - "Krzesany", "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa" oraz towarzyszące wielkim wydarzeniom historycznym w Polsce i wyrażające zarazem chrześcijańskie "credo" kompozytora, którego życie to nieustanne dziękczynienie za Boży dar - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus", "Victoria". Dzieła wybitne, sięgające istoty przesłania kompozytora, który swą muzyką chce pomnażać wśród ludzi dobro i nadzieję, zwracać uwagę na najwyższe wartości i dawać radość.

Laureat licznych krajowych i zagranicznych nagród muzycznych. W roku 2000 laureat "Złotego Berła" najwyższej nagrody w kulturze polskiej ufundowanej przez BIG Bank GDAŃSKI S.A. i przyznanej wspólnie przez Bank i Polską Fundację Kultury.

Wojciech Kilar

Autor muzyki do ponad 120 filmów pełnometrażowych najwybitniejszych reżyserów polskich - Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa, Janusza Majewskiego, Stanisława Różewicza, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana. Marka Piwowskiego ("Rejs") do wszystkich 33 filmów Krzysztofa Zanussiego oraz do wszystkich "śląskich" filmów Kazimierza Kutza. Zaproszony do współpracy w centrum światowego filmu - Hollywood - tworzy muzykę do obrazów "Drakula" F.F. Coppoli, "Portret Damy" JaneCampion, "Śmierć i dziewczyna" Romana Polańskiego, "Król i ptak" Paula Grimaulta, "Król ostatnich dni" Thomasa Toelle.

W 1999 roku tworzy muzykę do wyjątkowego w warstwie tekstowej filmu - 13-zgłoskowca - "Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz do "Dziewiątych Wrót" Romana Polańskiego.