Nagroda Złote Berło


26.09.2007

"Złote Berło" dla Marii Fołtyn

Doroczną nagrodę "Złote Berło", przyznawaną przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom kultury polskiej, w 2007 roku otrzymała Maria Fołtyn. Jury pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz przyznało ją Artystce za wybitne osiągnięcia artystyczne - wokalne, reżyserskie i pedagogiczne oraz wytrwałą promocję muzyki polskiej w świecie.

Wręczenie "Złotego Berła" odbyło się 26 września 2007 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Pogram wieczoru wypełniło specjalnie przygotowane wystawienie "Śpiewnika domowego Pana Stanisława Moniuszki" w aranżacji Krzysztofa Herdzina z udziałem artystów operowych i gwiazd muzyki rozrywkowej. Relację z wydarzenia można było następnie zobaczyć na antenie TVP2.

Co roku zgodnie z regulaminem nagrody Laureat nominuje do nagrody tzw. "Małego Berła" wybitnie uzdolnionego twórcę młodego pokolenia. Tegoroczna laureatka Maria Fołtyn wyróżniła utalentowanego tenora Rafała Bartmańskiego.

Maria Fołtyn

Maria Fołtyn jest wybitną śpiewaczką operową, reżyserem i pedagogiem. Jej głos jest jednym z najpiękniejszych sopranów w historii polskiej sceny. Studia wokalne odbywała w Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Ukończyła też wydział reżyserii w PWST w Warszawie. Debiutowała w roku 1949 rolą Halki w operze Stanisława Moniuszki pod tym samym tytułem. Do roku 1962 była solistką Opery w Warszawie, a latach 1962-65 w Lipsku (Niemcy). Od roku 1967 była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi.

Po zakończeniu kariery śpiewaczki zajęła się reżyserią operową. Zyskała światowa sławę dzięki wystawieniom oper Stanisława Moniuszki na największych scenach świata ("Halka" po hiszpańsku, turecku, japońsku, portugalsku, angielsku) oraz inscenizacji oper innych polskich i światowych twórców. To właśnie ta działalność sprawiła, iż od wielu lat jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów kultury polskiej na świecie.

Przez 20 lat (1978-1998) była dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju. W Warszawie założyła Towarzystwo Miłośników Moniuszki oraz powołała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki (1992 - konkurs odbywa się co 3 lata), którego jest jurorem i dyrektorem.