Nagroda Złote Berło


06.10.2014

"Złote Berło" dla Jerzego Maksymiuka

Jerzy Maksymiuk - wybitny dyrygent, kompozytor, pianista i wielka osobowość polskiej sceny muzycznej, został laureatem tegorocznej nagrody „Złote Berło" przyznawanej przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej.

Artysta otrzymał wyróżnienie za "całokształt działalności artystycznej, wybitne dokonania dyrygenckie, obejmujące spuściznę wielkich klasyków po kompozytorów współczesnych; za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej".

"Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia przyznawaną przez Laureata – otrzymał Maciej Koczur, niezwykle utalentowany 25-letni dyrygent, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 6 października 2014 roku w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk (1936), ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im, F. Chopina w Warszawie z pianistyki (klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya). Pianista, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, jedna z najbarwniejszych postaci polskiego życia kulturalnego.

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną (dziś Sinfonia Varsovia), którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie.

Od roku 1975 pierwszy dyrygent WOSPR.W latach 1983-1991 szef BBC Scottish Symphony Orchestra. Od roku 1990 współpracownik English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienia „Don Giovanni” i „Zemsta nietoperza”. Koncertował również z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Stale współpracuje też z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Nagrał około 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele z nich uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. W Polsce wielokrotny laureat nagrody „Fryderyka”, m.in. za albumy „Karłowicz” i „Witold Lutosławski” oraz za album z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego.

Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Z kompozycji sam najbardziej ceni „Expront”(1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa.

W ostatnich latach dużo komponuje: powstały m.in.: „A lonely Star over Be’er – Sheva” (2010) – utwór na kwintet, „Vivaldi w Bostonie” na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy(2010), „Liście gdzieniegdzie spadające” na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), „Lament serca, Kielcom in memoriam” na orkiestrę, klarnet i sopran (2012). Muzyka (85 minut) napisana do niemego filmu „Mania” z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie.

Kawaler Krzyża Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złotego Medalu „Gloria Artis”. Laureat SuperWiktora. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok.