Nagroda Złote Berło


05.09.2005

"Złote Berło" dla Janusza Gajosa

Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych został laureatem nagrody „Złote Berło" w roku 2005. Nagrodę przyznaje Fundacja Kultury Polskiej i Bank Millennium.

W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz stwierdziła, iż przyznaje ją za wirtuozerskie kreacje teatralne i filmowe, pogłębiające prawdę o człowieku naszych czasów.

Wręczenie nagród odbyło się 5 września 2005 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W wieczorze wg scenariusza Andrzeja Poniedzielskiego, w którym przypomniano drogę aktorską Laureata, udział wzięli: Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Włodzimierz Nahorny, Stanisław Tym i Kazimierz Kutz, który powiedział: "(...) Janusz to szczęściarz z komplikacjami. Jest przede wszystkim uparty i ta cecha charakteru pozwoliła mu zostać aktorem, chociaż robiono wszystko, żeby go do aktorstwa zniechęcić (...).

Nagrodę towarzyszącą „Złotemu Berłu", o przyznaniu której decyduje Laureat, otrzymał wybitny aktor młodego pokolenia Piotr Adamczyk.

Janusz Gajos

Filmografia Janusza Gajosa, obejmująca lata 1964-2005 liczy 67 pozycji, w tym filmy tak wybitne jak „Człowiek z żelaza", „Przesłuchanie", „Wahadełko", „Trzy kolory - Biały" czy „Żółty szalik". Aktor znany jest też z brawurowych ról w popularnych serialach: "Czterej pancerni i pies" czy „Czterdziestolatek" oraz wybitnych kreacji teatralnych na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie oraz w spektaklach Teatru Telewizji.

Za swoje kreacje aktor był wielokrotnie nagradzany. Rola Tureckiego w cyklicznym programie telewizyjnym „Kabaret Olgi Lipińskiej" przyniosła mu wielką popularność jako aktorowi kabaretowemu.