Bank Millennium mecenasem Festiwalu Sacrum Profanum

Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę najnowszą, stawia sobie za cel zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną, traktowaną nierzadko jako trudną i niezrozumiałą, a zdobyczami ambitnej sceny rozrywkowo-eksperymentalnej. Jego rangę buduje udział - z jednej strony – najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Alarm Will Sound, Bang on a Can All-Stars, Kronos Quartet, z drugiej zaś – gwiazd światowej sceny alternatywnej m.in. Aphex Twina, Jónsiego, Jonny’ego Greenwooda (Radiohead), Adriana Utley’a (Portishead), zespołów Kraftwerk czy Sigur Rós.

Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Został również wpisany do oficjalnego kalendarza Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Festiwal, rekomendowany przez prestiżowe magazyny muzyczne m.in. Gramophone, BBC Music Magazine, telewizję Mezzo, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Festiwalowe wydarzenia relacjonuje co roku ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy.

Więcej o festiwalu Sacrum Profanum na www.sacrumprofanum.com

17.09.2019

Sacrum Profanum 2019

27 września rozpoczyna się 17 edycja krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum. W ciągu ośmiu festiwalowych dni odbędzie się siedemnaście koncertów i liczne wydarzenia towarzyszące. Sponsorem wydarzenia już tradycyjnie jest Bank Millennium.

― Bank Millennium od początku swojej działalności biznesowej angażował się w udostępnianie i upowszechnianie kultury w Polsce. Mamy więc imponujące ― 30-letnie doświadczenie i potrafimy zauważyć oraz docenić niezwykłe i wartościowe wydarzenia o dużych walorach artystycznych. Tak w 2012 roku było z festiwalem Sacrum Profanum, które od kilku lat jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu kulturalnym w kręgach osób interesujących się muzyką współczesną, a Bank jest dumny, że może to wydarzenie wspierać ― mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

W tym roku Festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 27 września-4 października. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest #SĄSIEDZTWO, to geograficzne, jak i muzyczne. Twórcy festiwalu zwracają w tym roku uwagę na najbliższe otoczenie. Przyjrzą się idei dobrego sąsiedztwa w różnych jej wariantach: lokalnym, krajowym, społecznym i symbolicznym.

Program 17. Festiwalu Sacrum Profanum wypełni twórczość przedstawicieli dziesięciu krajów: Polski, USA, Litwy, Austrii, Australii, Kanady, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej.

Bank Millennium wspiera festiwal Sacrum Profanum, który jest festiwalem muzyki wspólczesnej, ale również ekperymentalnej. Bank Millennium jest partnerem długofalowym wspiera, ale nie ingeruje w program festiwalu ― mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Więcej o festiwalu Sacrum Profanum na www.sacrumprofanum.com

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od trzech dekad. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długodystansowym. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat „Pereł Millennium” – wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 8 lat jest z festiwalem Bella Skyway w Toruniu, a od 19 lat z festiwalem „Złota Tarka”. Przez 7 lat był związany z Festiwalem „Dwa Teatry”, wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych.

Zobacz krótki film „1989-2019. 30 lat mecenatu kultury Banku Millennium” podsumowujący 30 lat działalności Banku Millennium na rzecz kultury:

https://www.youtube.com/watch?v=AqgOudyRUm4&t=201s