- Już 15 lat wspieramy ten wspaniały festiwal i sponsorujemy Nagrodę Główną Banku Millennium. Mecenat kultury to główny nurt działalności sponsoringowej Banku, a Millennium Docs Against Gravity to nasze flagowe przedsięwzięcie, dlatego chcemy się nim dzielić z jak najszerszą publicznością. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, kontynuujemy w tym roku projekt audiodeskrypcji. Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją, która polega na przekazywaniu głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata. Dodatkowo w tym roku będą mogły to robić nie tylko w kinach, ale także w przestrzeni wirtualnej. Po ogromnym sukcesie majowego Docs Against Isolation - wydarzenia online otwieramy się w tej edycji festiwalu na nowe możliwości dostępu do kultury 360° poszerzając w ten sposób grono odbiorców o różnych potrzebach. Wspierając wydarzenie łamiemy bariery w dostępie do kultury, która dociera tam gdzie chce tego publiczność w Polsce, także do ich domów – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.
Przeniesiony z maja na wrzesień festiwal zagości w tym roku aż w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z 17. edycji widzowie będą mogli zobaczyć online. Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix). Wśród ogłoszonych do tej pory tytułów znalazł się nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Waad Al-Kateab i Edwarda Wattsa.
Bank Millennium wspiera festiwal od 2006 r. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem. Bank Millennium niezwykle ceni dobór oryginalnego repertuaru oraz różnorodność prezentowanych na Festiwalu filmów, która jest kluczem w dotarciu do zróżnicowanej i wymagającej publiczności. Millennium Docs Against Gravity porusza różnorodne tematy o problemach i potrzebach współczesnego świata oraz ludzi. Jest lubiany i chętnie odwiedzany przez publiczność. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia odnotowaliśmy rekordowy wzrost liczby odbiorców festiwalu. W 16. festiwalu uczestniczyło 93 tysiące osób. Mamy nadzieję, że dzięki formule hybrydowej i audiodeskrypcji krąg jego odbiorców znacznie się powiększy.
Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długodystansowym.
Więcej szczegółów na temat festiwalu i ponad 20 wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie festiwalu: mdag.pl