Millennium Docs Against Gravity Film Festival


21.05.2018

Znamy zwycięzców 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!- 21.05.2018

18 maja w Teatrze Studio w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Ale to jeszcze nie koniec 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – przed nami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń ostatniego weekendu festiwalu w Warszawie, we Wrocławiu i Lublinie. Festiwal w Gdyni potrwa do 25 maja, a w Bydgoszczy do 26 maja.

W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro, w którym konkurowało 13 starannie wyselekcjonowanych filmów, zwyciężył film “Jutro albo pojutrze” (“Minding the Gap”) Binga Liu. Nagrodę przyznało jury w składzie: Jan Gassmann – reżyser filmowy, Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny, Anna Zamecka – reżyserka filmowa. Nagrodę wręczył Wojciech Rybak, członek Zarządu Banku Millennium. Nagroda ufundowana jest przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium.

Uzasadnienie jury:

„Ten dogłębnie osobisty film rozgrywa się w opustoszałym amerykańskim miasteczku. Pod maską deskorolkowego obrazu o dojrzewaniu ukryta jest głęboka opowieść o rodzinie, przemocy domowej i radzeniu sobie z ciążącą traumą. Reżyserowi udało się stworzyć nie tylko odważny i pełny wrażliwości portret jego przyjaciół, ale również dostrzec panujące wokół podziały klasowe i rasowe. Za dojrzałe, wielowymiarowe spojrzenie przenikające amerykańskie rodziny i społeczeństwo Nagrodę Banku Millennium w Konkursie Międzynarodowym otrzymuje film ‘Jutro albo pojutrze’ (‘Minding the Gap’), reż. Bing Liu”.

Grand Prix Dolnego Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego

O Grand Prix Dolnego Śląska konkurowało 13 tych samych filmów, spośród których został wyłoniony zwycięzca Konkursu Głównego warszawskiej edycji festiwalu.

Jury 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, obradujące w składzie Magdalena Piekarska, Maciej Kurowicki, Arkadiusz Wojnarowski oraz Jarosław Preduta, postanowiło, że Grand Prix Dolnego Śląska otrzymuje film „Jutro albo pojutrze” Binga Liu – „za portret pokolenia, osobistą opowieść o brutalnym zderzeniu z dorosłością i dowód na to, że niezależnie od gatunkowych granic może być fascynującym spotkaniem, przygodą, pasją, terapią.

Wyróżnienie zostaje przyznane „Eldorado” Markusa Imhoofa – za zwierciadło, w którym przegląda się reżyser ze swoją historią i w którym powinni przejrzeć się zwolennicy zamykania i uszczelniania granic, budowania murów, także tych wznoszonych w naszej świadomości przez polityków, ale też ci, którzy nie chcą widzieć i wiedzieć. Za uruchamiający współczucie przejmujący apel o empatię”.

Spośród tych samych 13 filmów zwycięzców wybierze także jury Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, a w Bydgoszczy – jury Bydgoszcz ART/DOC Award. Te werdykty i wręczenia nagród dopiero przed nami.

Zwycięzcy 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

Konkurs Główny 15. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro. Fundatorami są Bank Millennium i Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zwycięzca:
“Jutro albo pojutrze” (“Minding the Gap”), reż. Bing Liu

Grand Prix Dolnego Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Zwycięzca:
“Jutro albo pojutrze” (“Minding the Gap”), reż. Bing Liu

Wyróżnienie:
„Eldorado” („Eldorado”), reż. Markus Imhoof

Nagroda Fiction/Non-Fiction dla najlepszego filmu z pogranicza filmu dokumentalnego i fabuły

Zwycięzca:
„Ostatnie dni lata” („Before Summer Ends”), reż. Maryam Goormaghtigh

Nagroda Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka. Amnesty International współfinansuje nagrodę.

Zwycięzca:
“Wielebny W.” (“The Venerable W.”), reż. Barbet Schroeder

Wyróżnienia:
“Po drugiej stronie drzwi” (“The Other Side of Everything”), reż. Mila Turajlic
„Kobieta w niewoli” („A Woman Captured”), reż. Bernadett Tuza-Ritter

Nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce. Fundatorem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Nagroda Ex aequo:
- “Książę i dybuk” (“The Prince and the Dybbuk”), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
- “Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” („Love Express. The Dissapperance of Walerian Borowczyk”), reż. Kuba Mikurda

Konkurs „Odcienie wolności” („Shades of Freedom”). W konkursie są przyznawane trzy nagrody: Grand Prix Discovery, ufundowana przez Discovery Polska, Grand Prix FINA, ufundowana przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny, Nagroda publiczności.

Grand Prix Discovery:
„Między Nami”, reż. Maciej Miller

Grand Prix FINA
„Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska

Nagroda publiczności:
„Ostatni Junak”, reż. Mikołaj Janik

Nagroda Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Fundatorem jest Biuro Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Zwycięzca:
„Zjadanie zwierząt” („Eating Animals”) reż. Christopher Quinn

Wyróżnienie:
„Silas” („Silas”), reż. Anjali Nayar, Hawa Essuman

Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce

Zwycięzca:
„Call Me Tony” („Call Me Tony”), reż. Klaudiusz Chrostowski

Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu

Zwycięzca:
„Wielka architektura” („Big Time”), reż. Kaspar Astrup Schröder

Nagroda Akademii Dokumentalnej
Międzypokoleniowe jury, składające się z uczniów liceów współpracujących z Akademią Dokumentalną, oraz uczestniczek programu Archipelag Pokoleń, przyznało nagrodę Akademii Dokumentalnej.

Zwycięzca:
„A w oddali ujadały psy” („The Distant Barking of Dogs”), reż. Simon Lereng Wilmont

Wyróżnienie:
„Dziecko ciszy” („Deaf Child”), reż. Alex de Ronde