Millennium Docs Against Gravity Film Festival


29.04.2022

Wkrótce Millennium Docs Against Gravity. Bank Millennium po raz siedemnasty mecenasem festiwalu

19. edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 13-22 maja w kinach ośmiu polskich miast, w tym po raz pierwszy w Łodzi. Część online festiwalu potrwa od 24 maja aż do 5 czerwca. Bank Millennium jest mecenasem tytularnym festiwalu, wspiera go już od 17 lat, kontynuując jednocześnie projekt audiodeskrypcji, umożliwiający uczestnictwo w festiwalu osobom z niepełnosprawnościami

- Millennium Docs Against Gravity jest flagowym przedsięwzięciem w ramach prowadzonego przez nas mecenatu kultury. Jest ważny dla banku nie tylko z uwagi na istotną rolę wspierania kultury, ale też ze względu na wyznawane przez nas te same wartości. To wydarzenie, które jest zawsze „na bieżąco” z aktualnymi wyzwaniami świata, co pokazuje m.in. obecność na festiwalu filmów oraz twórców ukraińskich i po raz pierwszy w tym roku program Młoda Europa, wspierający młodych filmowców m. in. z Ukrainy. Równie ważny jest dla banku temat ochrony klimatu i środowiska naturalnego, w tym obszarów leśnych, odgrywających kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem. Idea ta towarzyszy Grupie Banku Millennium od dawna i również w programie festiwalu tematyka ta znajduje odzwierciedlenie w sekcji Klimat na zmiany. Festiwal niezmiennie od lat proponuje niezwykle oryginalny repertuar oraz różnorodność tematów w prezentowanych filmach i towarzyszących mu wydarzeniach - mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami bank kontynuuje projekt audiodeskrypcji. Wybrane filmy i seanse będą ponownie wyświetlane podczas festiwalu z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata.

Millennium Docs Against Gravity porusza najbardziej aktualne problemy i potrzeby współczesnego świata, otwiera na nie widzom oczy i zachęca do działania. Co roku w programie festiwalu można znaleźć m.in. filmy ukraińskie, co dziś, w obliczu wojny, nabiera nowego, szczególnego znaczenia. Twórcy festiwalu wierzą, że pokazywanie i oglądanie ukraińskich filmów oraz poznawanie ukraińskiej kultury i historii jest ważnym wyrazem solidarności z Ukrainą i sposobem na zbliżenie z jej obywatelami. Festiwal wesprze też w tym roku młodych filmowców m. in. z Ukrainy w realizacji ich autorskich filmów dokumentalnych.

W tym roku festiwal odbędzie się ponownie w formule hybrydowej: w dniach 13-22 maja w kinach ośmiu polskich miast: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy orz po raz pierwszy w Łodzi. Część online festiwalu potrwa od 24 maja aż do 5 czerwca na stronie mdag.pl.

Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej już od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem, aby wspólnie z Against Gravity promować największe w Polsce święto filmu dokumentalnego pod nazwą Millennium Docs Against Gravity.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.

Więcej o mecenacie banku na stronach:

https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kulturylink otwiera się w nowym oknie
https://raportroczny.bankmillennium.pl/2021/pl/raport-esg/spoleczenstwo-society/bank-w-otoczeniu-spolecznym/dzialalnosc-spoleczna/mecenat-kultury/link otwiera się w nowym oknie

Więcej o festiwalu na:

www.mdag.pllink otwiera się w nowym oknie