Millennium Docs Against Gravity Film Festival


13.04.2023

Wkrótce Millennium Docs Against Gravity. Bank Millennium po raz 18 mecenasem festiwalu

Jubileuszowa 20. edycja największego w Polsce festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity pod hasłem „Nie bądź obojętny_a” odbędzie się w dniach 12-21 maja w kinach ośmiu polskich miast, część online festiwalu potrwa od 23 maja aż do 4 czerwca. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu nieprzerwanie od 18 lat.

Millennium Docs Against Gravity jest najważniejszym projektem kulturalnym wspieranym przez bank. W 2016 roku bank objął patronat tytularny nad festiwalem.

- Festiwal świętuje w tym roku jubileuszową 20. edycję i my również mamy powód do świętowania. Nasz mecenat nad festiwalem osiągnął pełnoletność – trwa nieprzerwanie od 18 lat, w trakcie których mogliśmy z dumą obserwować, jak Millennium Docs Against Gravity wspaniale się rozwija, zyskuje coraz szerszą widownię i staje się obowiązkowym wydarzeniem w kalendarzu wielu z nas. Millennium Docs Against Gravity to nasze flagowe przedsięwzięcie w ramach prowadzonego mecenatu kultury, ale bank ma znacznie szersze spojrzenie – obok kultury wspiera ochronę klimatu, środowiska naturalnego i zagrożonych gatunków, redukując jednocześnie swój ślad węglowy, dba o różnorodność, lokalne społeczności. Wraz z festiwalem stwarzamy przestrzeń, gdzie swoje historie mogą opowiedzieć grupy często wykluczane społecznie. Poruszamy wiele ważnych i trudnych tematów, z którymi jako ludzie i społeczeństwa musimy się zmierzyć. Wspierając wydarzenie ułatwiamy dostęp do świata kultury i debaty społecznej w bardzo szerokim zakresie - mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bankowi Millennium za 18 lat wspólnych działań! Nasza współpraca osiąga właśnie pełnoletność, co jest całkowicie wyjątkowym przypadkiem, jeśli chodzi o mecenat prywatnych instytucji nad imprezami filmowymi w naszym kraju. Od lat wspólnie pokazujemy polskiej publiczności najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. 20. edycja festiwalu to z jednej strony moment podsumowań, ale także szukania nowych możliwości dotarcia do widowni, w czym także wspiera nas bank szeroko zakrojoną kampanią reklamową, za którą jesteśmy wdzięczni. Zapraszamy na jubileuszową filmową ucztę w maju!" - mówi Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Bank niezwykle ceni dobór filmów festiwalowych oraz różnorodność i wszechstronność poruszanych w nich tematów. Millennium Docs Against Gravity nie pozostaje obojętny na palące problemy XXI wieku, zmusza do zastanowienia się nad kondycją współczesnego świata, porusza najbardziej aktualne problemy, otwiera oczy, zachęca do działania. Hasło tegorocznej edycji festiwalu „Nie bądź obojętny_a” odzwierciedla misję oraz program festiwalu. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości (także językowej) na świat i otaczających nas ludzi. Co roku w programie festiwalu można znaleźć wiele filmowych kategorii. Wśród nich filmy o ekologii, które zmagają się z tematem faktycznego stanu ziemi i konieczności ochrony planety, zagrożonych gatunków, pokazują też, jak walczyć ze zmianami klimatycznymi i rosnącym wpływem działalności człowieka na przyrodę.

Bank Millennium jest fundatorem Nagrody Głównej festiwalu. O Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium w konkursie głównym powalczy w tym roku 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie – „Apolonia, Apolonia” reż. Lea Glob, „Całe to piękno i krew” reż. Laura Poitras, „Czekając na przypływ” reż Sarvnik Kaur, „Nie znikniemy” reż. Alisa Kovalenko, „Niewinność” reż. Guy Davidi, „Pianoforte” reż. Jakub Piątek, „Pieśni wielorybów” reż. Jean-Albert Lievre, „Pod niebem Damaszku” reż. Heba Khaled,Talal Derki, Ali Wajeeh, „Pustelnik z Treig” reż. Lizzie Mackenzie, „Siostrzeństwo świętej sauny” reż. Anna Hints, „W teatrze przemocy” reż. Emil Langballe, Łukasz Konopa oraz „Zła prasa” reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler. W jury konkursu zasiądą Janas Rasmussen, Agnieszka Smoczyńska i Mehrdad Oskouei.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się ponownie w formule hybrydowej - w dniach 12-21 maja w kinach, w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Zwiastun festiwalu można zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=NhPOQb7U8zU .link otwiera się w nowym oknie

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, jest z założenia partnerem długodystansowym. Rozumiejąc, że ostatnie lata były niezwykle trudne dla instytucji kultury, kin i teatrów, wsparcie na tym polu pozostało dla Banku bardzo istotne.