Millennium Docs Against Gravity Film Festival


11.05.2017

Rusza 14. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

Dzisiaj, 11 maja rusza 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity! Na otwarcie “Bez tytułu” Michaela Glawoggera i Moniki Willi. W programie premiery głośnych polskich filmów i kino VR!

Filmem otwarcia będzie ostatni obraz Michaela Glawoggera: „Bez tytułu”, dokończony dwa i pół roku po jego tragicznej śmierci przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Monika Willi będzie gościem specjalnym seansu otwarcia 14. Millennium Docs Against Gravity, które odbędzie się 11 maja o godz. 19.30 w warszawskiej Kinotece. W polskiej wersji filmu usłyszymy głos Magdaleny Cieleckiej jako narratorki.

We wtorek 9 maja w siedzibie PAP-u odbyła się konferencja prasowa przed startem festiwalu. W tym roku Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy odbędzie się w pięciu polskich miastach. Premierowo festiwal odbędzie się w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur, 11-14 maja). 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 12 – 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni oraz 15-21 maja w Bydgoszczy. Na stronie docsag.pl są dostępne bilety na festiwalowe pokazy. Natomiast w kasach kin przy zakupie co najmniej 10 biletów obowiązują atrakcyjne pakiety zniżkowe.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość). W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni będzie można „przeżyć” siedem filmów VR. Zaprasza na nie Bank Millennium – mecenas festiwalu i pokazów kina VR. - Mamy wspólny mianownik z festiwalem: innowacyjność, a nowe technologie to filar naszej działalności ― opowiadała podczas wtorkowej konferencji prasowej Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. - Wprowadzenie do festiwalu pokazów filmów w technologii VR jest dużym przełomem, gdyż wirtualna rzeczywistość daje zupełnie nową jakość obcowania ze sztuką filmową – za pomocą obrazu, dźwięku oraz prezentowanych treści.

Światowe premiery polskich filmów

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć premierowo film „Punkt krytyczny. Energia odNowa” Łukasza Bluszcza - pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatycznych i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Polską premierę będzie miał również „Fugazi – centrum wszechświata” Leszka Gnoińskiego - dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką, acz burzliwą historię jednego z pierwszych niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego na początku lat 90. za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. “Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały to fascynujący portret światowej sławy saksofonisty jazzowego z Trójmiasta - Mikołaja Trzaski.

Podczas 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Againsty odbędzie się także światowa premiera filmu „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka, przedstawiającego sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem.

W programie 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity również „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, oniryczna impresja o kondycji współczesnego człowieka, opowiedziana głosami 21 mieszkańców Wielkiego Jabłka i podbita hipnotyzującą, rytmiczną muzyką. „DOM/Łodź” Piotra Szczepańskiego to opowieść o sześciu muzykach, którzy zdecydowali się stworzyć w swojej rodzimej Łodzi nowe miejsce spotkań: spółdzielnię socjalną „Ogniwo”. „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” Adama Sikory to film dokumentalny poświęcony jednemu z najwybitniejszych – i zarazem niedocenionych - polskich poetów. Na festiwalu zostanie też pokazany film Jacka Piotra Bławuta pt. „Jak zniszczyć wehikuły czasu”, który koncentruje się na postaci Jepha Jermana - mieszkającego w Arizonie muzyka, eksperymentatora, pasjonata dźwięków. Animowana „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej to z kolei pełna surrealistycznego humoru historia młodej dziewczyny, która spędza wieczór w mieszkaniu i postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…

Polską premierę będzie miała również polsko-rosyjska koprodukcja „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” Askolda Kurova. Film ukazuje proces Olega Sencowa, reżysera, producenta i pro-ukraińskiego działacza. W koprodukcji rosyjsko-polskiej powstał także film „Przekonania” Tatiany Christowej. Jego akcja toczy się w trakcie obrad czterech rosyjskich komisji wojskowych, przed którymi staje czwórka bohaterów.

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród. O Nagrodę Banku Millennium zawalczy 14 filmów. Jury w składzie: Mariusz Grzegorzek, Jan P. Matuszyński i Agnieszka Traczewska będzie wybierać pośród najnowszych, najwybitniejszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Fiction/Non-Fiction widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą aż 10 filmów – m.in. wspomniane „21 x Nowy Jork” i „Przeżyć – metoda Houellebecqa” („To Stay Alive – A Method”) z Iggy’im Popem i Michelem Houellebeckiem. Tomasz Wasilewski, który zasiada w jury konkursu wraz z Syllasem Tzoumerkasem oraz Martą Minorowicz, opowiadał podczas konferencji o fascynującym sposobie, w jaki fikcja przeplata się z rzeczywistością we współczesnym kinie dokumentalnym.

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 12–21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach) będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy festiwalowe w ramach cyklu Weekend z Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Więcej informacji na stronie festiwalu: docsag.pl/pl/