Millennium Docs Against Gravity Film Festival


19.05.2022

Nagroda specjalna Banku Millennium dla projektu filmu z Ukrainy

Podczas 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity Bank Millennium ufundował nagrodę specjalną dla najlepszego projektu nowego filmu z Europy Wschodniej. Otrzymali ją twórcy z Ukrainy, Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko, za projekt filmu „Matka aniołów" (Mother of Angels).

Bank Millennium jest mecenasem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej już od 17 lat. W tym roku zdecydował się ufundować dwie nagrody specjalne – dla reżysera/reżyserki najlepszego filmu ukraińskiego oraz najlepszego projektu nowego filmu z Europy Wschodniej.

- To co dzieje się za naszą wschodnią granica nie może pozostać niezauważone. Wiemy, jak ważne jest teraz wsparcie obywateli Ukrainy, ale też młodych twórców, którzy chcą nam pokazywać świat taki, jakim jest, zmuszając nas jednocześnie do silnej refleksji. Dlatego zdecydowaliśmy się ufundować w tym roku, poza Nagrodą Główną, dwie nagrody dodatkowe Banku Millennium – mówiła Anna Gregorczyk, wręczając nagrodę w imieniu Banku Millennium.

Projekt filmu „Matka aniołów" (Mother of Angels), opowiadający o bohaterkach, które nie wyjeżdżają z ogarniętego wojną kraju, ponieważ czują się odpowiedzialne zwierzęta pozostające pod ich opieką, posiada wszystkie znamiona, żeby stać się z jednej strony bardzo intymną i wzruszającą opowieścią, z drugiej historią uniwersalną i czytelną dla ludzi na całym świecie. To historia, która zmusza do przemyślenia istoty człowieczeństwa.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity porusza najbardziej aktualne problemy. Co roku w programie festiwalu można znaleźć m.in. filmy ukraińskie, co dziś, w obliczu wojny, nabiera nowego, szczególnego znaczenia. Twórcy festiwalu wierzą, że pokazywanie i oglądanie ukraińskich filmów oraz poznawanie ukraińskiej kultury i historii jest ważnym wyrazem solidarności z Ukrainą i sposobem na zbliżenie z jej obywatelami.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity ponownie odbywa się w formule hybrydowej: w dniach 13-22 maja w kinach ośmiu polskich miast: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi. Część online festiwalu potrwa od 24 maja aż do 5 czerwca na stronie mdag.pl.

Więcej o festiwalu na www.mdag.pllink otwiera się w nowym oknie