Millennium Docs Against Gravity Film Festival


29.07.2019

Millennium Docs Against Gravity na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według MovieMaker Magazine

Bank Millennium jest partnerem Millennium Docs Against Gravity od 15 lat i sponsorem Nagrody Głównej Banku Millennium dla najlepszego filmu. W 2016 roku objął mecenat tytularny nad festiwalem. W 2019 roku, podczas 16 edycji padł rekord frekwencji publiczności. Ponad 92 000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu.

Głównym kryterium, jakim kierowało się ośmiu panelistów zwołanych przez redakcję MovieMaker Magazine, była odprężona atmosfera i „wrażenie bezwysiłkowości”, jakie odnieśli w przypadku festiwali, które były znakomicie przygotowane i dostarczały widzom nowatorskich przeżyć kinowych na najwyższym poziomie. W kapitule zasiadły prominentne postaci z amerykańskiej branży filmowej: reżyserzy, operatorzy, programerzy, dystrybutorzy, recenzenci, pisarze, artyści i kuratorzy. MovieMaker Magazine podkreśla skalę festiwalu MDAG (sześć miast, w których odbywa się lokalna edycja festiwalu, oraz 19 innych miast, gdzie można obejrzeć filmy w ramach „Weekendu z MDAG”) i fakt, że jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Redakcja zaznacza też, że to na MDAG wręczono pierwszą w Polsce nagrodę dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium, przyznawana od 2008 roku). Bogaty program zawierający w tym roku aż 160 filmów, które obejrzało łącznie 93 000 widzów, także zrobił wrażenie na jurorach. Tym większe, że ci, którzy mieli okazję w festiwalu uczestniczyć, prócz oglądania filmów (i zdobywania nagród) świetnie się na nim bawili, i byli zachwyceni bezpretensjonalną atmosferą festiwalu. I to jest właśnie to, co wyróżnia MDAG pośród innych festiwali – przy całym bogactwie programu i znakomitości zaproszonych twórców, MDAG jest festiwalem, gdzie każdy widz może poczuć się swobodnie, aby w pełni czerpać z oferowanych „atrakcji”.

MovieMaker Magazine to w USA czołowe źródło informacji o branży filmowej oraz najpoczytniejszy magazyn o niezależnym kinie na świecie. Został założony w Seattle w 1993 roku przez Timothy’ego Rhysa, który pozostaje jego wydawcą i redaktorem naczelnym. Akutalna siedziba mieści się w Playa Vista w Kalifornii. W wersji drukowanej ukazuje się jako kwartalnik. Strona internetowa MovieMaker.com jest jednym z najpopularniejszych serwisów filmowych w światowej sieci. Trwają przygotowania do launchu MovieMaker TV.