Millennium Docs Against Gravity Film Festival


28.09.2022

Film podsumowujący 19 edycję festiwalu MDAG. 8 miast, ponad 138 tys. widzów!

W 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity wzięło udział aż 138 069 osób. To ponad 4 tys. więcej niż w 2021 roku. Bank Millennium jest mecenasem wydarzenia od 17 lat. Jest również fundatorem nagrody głównej festiwalu – a w 2022 roku dwóch nagród specjalnych dla ukraińskich twórców. Oprócz tego, w ramach festiwalu bank kontynuuje projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w pokazach filmów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego tę edycję festiwalu

Po raz trzeci festiwal odbył się w formule hybrydowej. Pokazy odbywały się w kinach 8 polskich miast i przyciągnęły 74 446. osób. W części online uczestniczyły 63 623 osoby. Jak co roku, podczas festiwalu nie zabrakło ciekawych dyskusji i debat i tylko w części online, w 16 wirtualnych spotkaniach wzięło udział 86 271 osób.

Podczas festiwalu zaprezentowano aż 192 filmy, którym towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie, a także wydarzenia muzyczne. Millennium Docs Against Gravity to fascynującą podróż dookoła świata i przez wiele istotnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.

Festiwal to najwyższej jakości kino dokumentalne, ogromna porcja wiedzy, emocji i wrażeń oraz wartościowych dyskusji. Żywo reaguje na zmieniający się świat i przybliża najbardziej aktualne tematy. Dzięki bogatemu i starannie dobranemu programowi, festiwalu przyciąga przed ekrany ogromną liczbę widzów. Pełnometrażowy film dokumentalny, forma sztuki filmowej promowana konsekwentnie przez Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, zdobywa coraz większą widownię w całej Polsce. Jest naszym kluczowym projektem w ramach mecenatu kultur, wspaniale się rozwija i jesteśmy z tego niezwykle dumni – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

Ze względu na sytuację w Ukrainie, oprócz nagrody głównej festiwalu, bank postanowił ufundować w tym roku dodatkowo dwie nagrody specjalne dla ukraińskich twórców – dla reżysera/reżyserki najlepszego filmu ukraińskiego oraz najlepszego projektu nowego filmu z Europy Wschodniej. Otrzymali je Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana” oraz Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko za projekt filmu „Matka Aniołów”.

Bank Millennium kontynuuje też projekt audiodeskrypcji, dzięki której wybrane filmy dostępne są dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. W ramach projektu wybrane filmy i seanse są wyświetlane podczas festiwalu z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki, werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i poznawać najnowsze produkcje dokumentalne z całego świata, w kinie oraz online.

Znane są już daty kolejnej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity – część kinowa odbędzie się w dniach 12-21 maja, za to część online potrwa od 23 maja do 4 czerwca 2023 roku. Zapraszamy!