Millennium Docs Against Gravity Film Festival


23.07.2020

Bank Millennium po raz piętnasty mecenasem Millennium Docs Against Gravity

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, którego hasłem przewodnim jest „z czułości do świata” Olgi Tokarczuk, odbędzie się po raz pierwszy w formie hybrydowej. Bank Millennium mecenas tytularny festiwalu wraz z jego organizatorem Against Gravity wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom wszystkich odbiorców kultury oferując im dostęp do 1,000 filmów dokumentalnych z całego świata w salach kinowych oraz w przestrzeni wirtualnej. Podobnie jak w ubiegłym roku w programie festiwalu znajdą się filmy z audiodeskrypcją. Przed nami ponad dwa miesiące festiwalowych emocji, których będziemy mogli doświadczyć w dowolnym miejscu w Polsce.

- Już 15 lat wspieramy ten wspaniały festiwal i sponsorujemy Nagrodę Główną Banku Millennium. Mecenat kultury to główny nurt działalności sponsoringowej Banku, a Millennium Docs Against Gravity to nasze flagowe przedsięwzięcie, dlatego chcemy się nim dzielić z jak najszerszą publicznością. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, kontynuujemy w tym roku projekt audiodeskrypcji. Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją, która polega na przekazywaniu głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata. Dodatkowo w tym roku będą mogły to robić nie tylko w kinach, ale także w przestrzeni wirtualnej. Po ogromnym sukcesie majowego Docs Against Isolation - wydarzenia online otwieramy się w tej edycji festiwalu na nowe możliwości dostępu do kultury 360° poszerzając w ten sposób grono odbiorców o różnych potrzebach. Wspierając wydarzenie łamiemy bariery w dostępie do kultury, która dociera tam gdzie chce tego publiczność w Polsce, także do ich domów – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Przeniesiony z maja na wrzesień festiwal zagości w tym roku aż w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z 17. edycji widzowie będą mogli zobaczyć online. Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix). Wśród ogłoszonych do tej pory tytułów znalazł się nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Waad Al-Kateab i Edwarda Wattsa.

Bank Millennium wspiera festiwal od 2006 r. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem. Bank Millennium niezwykle ceni dobór oryginalnego repertuaru oraz różnorodność prezentowanych na Festiwalu filmów, która jest kluczem w dotarciu do zróżnicowanej i wymagającej publiczności. Millennium Docs Against Gravity porusza różnorodne tematy o problemach i potrzebach współczesnego świata oraz ludzi. Jest lubiany i chętnie odwiedzany przez publiczność. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia odnotowaliśmy rekordowy wzrost liczby odbiorców festiwalu. W 16. festiwalu uczestniczyło 93 tysiące osób. Mamy nadzieję, że dzięki formule hybrydowej i audiodeskrypcji krąg jego odbiorców znacznie się powiększy.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długodystansowym.

Więcej szczegółów na temat festiwalu i ponad 20 wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie festiwalu: mdag.pl