Millennium Docs Against Gravity Film Festival


24.08.2020

17. festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity - z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Podczas nadchodzącej, siedemnastej już edycji największego święta kina dokumentalnego w Polsce, po raz kolejny zwrócimy szczególną uwagę na dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

To już drugi rok, kiedy dzięki wsparciu Banku Millennium i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy z programu będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultura bez Barier, odpowiedzialną za przygotowanie pokazów, festiwal zaprezentuje cztery starannie wybrane tytuły, które dotykają różnych problemów i dobrze oddają bogactwo festiwalowego programu. Pokazy filmów z audiodeskrypcją odbędą się w najlepszych godzinach, by były dostępne dla jak najszerszej grupy widzów. W tym roku pokazy z audiodeskrypcją po raz pierwszy odbędą się także w wersji online, dzięki czemu będą mogli brać w nich udział widzowie z całego kraju!

- Millennium Docs Against Gravity to nasze flagowe przedsięwzięcie, które wspieramy od 15 lat - mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. - Chcemy się nim dzielić z jak najszerszą publicznością. Dlatego kontynuujemy w tym roku projekt audiodeskrypcji. Wybrane filmy będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją, która polega na przekazywaniu głosem, przez słuchawki, werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu we wrześniu i październiku osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i przeżywać filmowe emocje zarówno w kinach jak i w przestrzeni wirtualnej.

Pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbędą się w Warszawie oraz Gdyni. Pomiędzy 4 a 13 września festiwal zaprasza na nie do warszawskiej Kinoteki, zaś od 9 do 18 września odbędą się one w Gdyńskim Centrum Filmowym. Te cztery wyjątkowe hity tegorocznego programu zabiorą widzów w bardzo różne rejony świata. W filmie „iHuman” (reż. Tonje Hessen Schei) odwiedzimy inżynierów pracujących nad sztuczną inteligencją w Dolinie Krzemowej. Ważne pytania o postrzeganie ciała przez współczesnych ludzi zadają Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen Isa Willinger w filmie „Grubaski na front”. W filmie „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej alpiniści Marcin Tomaszewski oraz Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow zabiorą uczestników festiwalu w Himalaje. W czwartym filmie, którego pokaz z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbędzie się w Warszawie oraz Gdyni, poznamy historię matki i jej córki, uwięzionych w oblężonym syryjskim Aleppo. Reżyserami filmu są Waad Al-Kateab, syryjska dziennikarka i Edward Watts, który jak sam przyznaje, pomógł Waad jedynie ułożyć materiał. Film „Dla Samy” był nominowany w tym roku do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

Wszystkie wymienione tytuły będą także dostępne w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w trakcie online’wej części Millennium Docs Against Gravity, która potrwa od 19 września do 4 października. Oprócz nich udostępnione zostaną również dodatkowe tytuły z poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity.

Bank Millennium jest mecenasem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących znajdują się na stronie internetowej: mdag.pl