Informacje prasowe


30.05.2003

Zwycięzcy konkursów rekrutacyjnych otrzymali nagrody

Praktyki w Portugalii oraz 10 000 zł to główne nagrody w zakończonych właśnie studenckich konkursach rekrutacyjnych organizowanych przez Bank Millennium.

W czwartek 29 maja 2003 roku odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznego programu studenckich konkursów rekrutacyjnych organizowanych przez Bank Millennium pod wspólną nazwą "Come and Grow with us". Studenci, laureaci poszczególnych konkursów, spotkali się z przedstawicielami banku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i odebrali nagrody z rąk Prezesa Banku Millennium Pana Bogusława Kotta.
 
Zwycięzcami turnieju negocjacyjnego "Millennium Negotiations Game" zostali studenci Szkoły Głównej Handlowej. Główną nagrodą w konkursie są praktyki w Banco Comercial Portugues w Portugalii (BCP jest inwestorem strategicznym Banku Millennium SA), które studenci odbędą już jako pracownicy banku, gdyż zostali zatrudnieni w banku w ramach programu "People Grow".
Ogólnopolski konkurs "Millennium Future" zakończył się zwycięstwem studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy również wyjadą na wakacyjne praktyki do Portugalii.
 
W konkursie "Millennium Chance" organizatorzy poszukiwali najbardziej oryginalnych pomysłów studenckich. Zwyciężyły dwa zespoły. Pierwszą nagrodę - 10 000 PLN na realizację projektu badawczego wizualizacji pola magnetycznego w warunkach mikrograwitacji otrzymali studenci Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego. Wyjadą oni na "6. Studencką Kampanię Lotów Parabolicznych" organizowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w Bordeaux.
Drugą nagrodę - 7 000 PLN na zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia wyprawy rowerem, kajakiem i pieszo wzdłuż "Capac Ngan" - Drogi Dzieci Słońca w Ameryce Południowej, otrzymali studenci z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.
 
Wszystkie przedstawione wyżej inicjatywy organizowane są w ramach realizowanego przez Bank Millennium programu szkoleniowego dla studentów wyższych uczelni, który jest częścią procesu aktywnej rekrutacji pracowników banku.