Informacje prasowe


25.05.2016

Znamy już zwycięzcę 13. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival

W sobotę 21 maja, w warszawskiej kinotece, ogłoszeni zostali laureaci 13. edycji MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Międzynarodowe Jury w składzie: Robert Gliński, Jean Perret, Alina Rudnitskaja, zadecydowało o przyznaniu Grand Prix 13. Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM filmowi „Pod opieką wiecznego słońca” w reżyserii Vitalija Manskiego.

– „Pod opieką wiecznego słońca” opowiada o Korei Północnej, to jasne, ale nie tylko o tej dyktaturze – film dotyczy nas wszystkich, w różnych krajach: tak długo, jak długo chcemy żyć jako otwarci, świadomi i dobrze informowani obywatele. Obywatele zdolni do marzeń o przyszłości i o utopii – uzasadniło decyzję Jury. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Sonita” w reżyserii Rokhsareh Ghaem Maghami.

Nagrodę Główną wręczał prezes Banku Millennium, Joao Bras Jorge: - Wspieramy ten niesamowity festiwal, ponieważ wierzymy, że to właśnie kultura nie ekonomia jest niezwykle istotna dla teraźniejszości i przyszłości i dla rozwoju społeczeństwa – powiedział prezes.

„Sonita” zatriumfowała również we Wrocławiu. Grand Prix Dolnego Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, przyznawanej dla najlepszego filmu podczas wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity - trafiła w ręce irańskiej reżyserki Rokhsareh Ghaem Maghami. Taką decyzję podjęło Jury w składzie: Dorota Monkiewicz, Agnieszka Zwiefka oraz Adam Kruk. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Jury postanowiło nagrodzić tytuł, który w przejmujący sposób ukazuje los uchodźcy i los kobiety w męskim świecie, a także uczciwie przedstawia proces powstawania samego filmu. Monkiewicz, Zwiefka i Kruk podkreślali, że dzięki temu, iż obraz łączy pasjonującą i ważną społecznie historię charyzmatycznej bohaterki z biegłością narracyjną, przez 91 minut nie sposób oderwać wzroku od ekranu. Nagrodę odebrała reżyserka filmu Rokhsareh Ghaem Maghami.

Nagrodę Publiczności podczas 13. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzymał film „Ginący świat” w reżyserii Louie Psihoyosa.