Informacje prasowe


02.09.2021

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Świat się budzi – rusza 18. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Tegoroczną edycję największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce otworzy film o słynnej ekoaktywistce „Jestem Greta”. Powalczy on również o Nagrodę Banku Millennium w Konkursie Głównym, którą przyzna jury w składzie z Agnieszką Holland. Bank Millennium jako wieloletni mecenas festiwalu wspiera inicjatywy realizujące ważne cele społeczne. Program festiwalu i wydarzenia jemu towarzyszące akcentują poza tematami ekologicznymi również rolę kobiet i szacunek dla różnorodności. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć 150 filmów dokumentalnych z całego świata. Blisko połowa z nich została wyreżyserowana przez kobiety.

3 września 2021 r. rusza 18. edycja wspieranego przez Bank Millennium od 16 lat festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Świat się budzi – hasło tegorocznej edycji festiwalu, zaczerpnięte jest z przemówienia Grety Thunberg, jednej z najważniejszych aktywistek ekologicznych i bohaterki filmu otwarcia festiwalu – „Jestem Greta”. W szwedzkiej produkcji wyreżyserowanej przez Nathana Grossmana poznajemy jak wygląda codzienne życie słynnej nastolatki i z jakimi problemami musi się mierzyć. „Jestem Greta” weźmie udział w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium - Grand Prix. W konkursie znalazło się 14 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata stworzonych przez siedem reżyserek i siedmiu reżyserów. Laureata wybierze jury złożone z tak znakomitych filmowców jak Agnieszka Holland, Christian Frei i Tomasz Wolski. W składach jurorskich wszystkich festiwalowych konkursów, w których zasiadają łącznie 24 osoby znalazło się 13 kobiet i 11 mężczyzn. Podczas festiwalu widzowie będą mieli możliwość zobaczyć blisko 150 filmów wyreżyserowanych w czterdziestu pięciu procentach przez kobiety i pięćdziesięciu pięciu procentach przez mężczyzn. Program festiwalu i wydarzenia jemu towarzyszące akcentują poza działaniami na rzecz ochrony planety również rolę kobiet i szacunek dla różnorodności.

- Wartości, które przyświecają festiwalowi są bardzo bliskie Bankowi Millennium. Jako instytucja zaufania publicznego, zwracamy szczególną uwagę na to by inicjatywy, które wspieramy realizowały ważne cele społeczne – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. - Idea ochrony środowiska naturalnego i klimatu towarzyszy Grupie Banku Millennium od dawna. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany klimatyczne są obok ochrony życia i zdrowia jednym z najbardziej definiujących wyzwań tego stulecia i wymagają pilnych i bezprecedensowych działań. Już od dekady monitorujemy i raportujemy dane dotyczące własnej emisji gazów cieplarnianych oraz sukcesywnie pracuje nad ich ograniczaniem. Warto podkreślić, że historycznie zaangażowanie Banku Millennium w finansowanie sektora wydobycia węgla i energetyki węglowej było znacząco niższe niż średnia dla sektora bankowego – dodaje.

Aspekt działań podejmowanych przez bank na rzecz zrównoważonego rozwoju porusza też spot przygotowany przez bank, który będzie można zobaczyć przed projekcjami filmów wyświetlanych podczas festiwalu. Dostępny jest również na kanale YouTube: https://youtu.be/jixbCGhtfio. Na kanale YouTube Banku Millennium będzie można zobaczyć też pracowników banku – fanów festiwalu, zapraszających na tegoroczną edycję. Materiał premierowo zostanie pokazany podczas gal inaugurujących festiwal w poszczególnych miastach 2 września 2021 r.

Tegoroczny Millennium Docs Against Gravity podobnie jak rok temu odbędzie się w formule hybrydowej: 3-12 września w siedmiu polskich miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy) a następnie 16 września - 3 października online na platformie festiwalowej mdag.pl. Dodatkowo w ramach wydarzenia Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity wybrane filmy będą prezentowane w 27 miastach w Polsce. Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła łącznie ponad 170 tysięcy widzów, stając się największym festiwalem filmowym zorganizowanym w kraju. Bank Millennium jest mecenasem Millennium Docs Against Gravity od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących znajdują się na stronie: mdag.pl.

Więcej o działalności banku w zakresie zrównoważonego rozwoju na stronie: bankmillennium.pl/o-banku/esg.