Informacje prasowe


14.06.2012

Ruszyły przelewy natychmiastowe

Już wkrótce klienci trzech banków będą mogli realizować przelewy natychmiast i bez pośredników. Bank Millennium, BRE Bank i Meritum Bank, jako pierwsze banki w Polsce uruchomiły system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR, umożliwiający dokonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych, w czasie liczonym w sekundach, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Sześć kolejnych banków uruchomi system do końca września br. Pierwsze transakcje w nowym systemie zostały przetworzone 12 czerwca 2012 r.

Środowisko bankowe w Polsce czekało na uruchomienie rozwiązania umożliwiającego realizację płatności natychmiastowych. Opracowanie i udostępnienie bankom systemu Express ELIXIR to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku związanym ze skracaniem czasu realizacji płatności. Operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
W dobie „elektronizacji" życia, klienci banków coraz częściej sygnalizowali potrzebę natychmiastowego i bezpiecznego transferu pieniędzy. System Express ELIXIR spełnia te oczekiwania – pozwala przesłać pieniądze bezpośrednio pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach i co najważniejsze, bez wykorzystania żadnych rachunków pośredniczących i przekazywania środków poza system bankowy. Wykonanie przelewu w systemie Express ELIXIR powoduje, że pieniądze są dostępne odbiorcy płatności natychmiast – realny czas realizacji pierwszych transakcji wynosił tylko 4 sekundy. Gwarancją poprawności rozliczeń w nowym systemie  są środki  zgromadzone przez banki na bezpiecznym rachunku powierniczym, prowadzonym przez Narodowy Bank Polski. Przyjęty limit maksymalnej kwoty pojedynczego przelewu to 100 tys. zł, który nie stanowi ograniczenia tak dla klientów indywidualnych jak i dla większości firm  – mówi Tomasz Jończyk, Dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A. – W Europie podobny system został uruchomiony do tej pory jedynie w Wielkiej Brytanii  – dodaje.
Nie tylko do szybkiej spłaty rat
Możliwość realizowania natychmiastowych przelewów może być wykorzystywana przez klientów, np. do regulowania należności za usługi w związku ze zbliżającym się terminem płatności rat kredytu, spłaty zadłużenia karty kredytowej, opłat za usługi telekomunikacyjne czy energetyczne. Ale nie tylko. Pieniądze przekazane poprzez system Express ELIXIR mogą być np. niemal natychmiast wypłacone przez odbiorcę w bankomacie. Korzystanie z płatności natychmiastowych pozwoli także lepiej zarządzać płynnością finansową firm. Może również pozytywnie wpłynąć  rozwój e-handlu. W nowym systemie klient otrzymuje bowiem potwierdzenie dokonania transakcji już w ciągu kilku sekund od zlecenia przelewu.
Pierwsze banki wdrożyły płatności natychmiastowe
Płatności natychmiastowe udostępniają właśnie swoim klientom trzy pierwsze banki – Bank Millennium, BRE Bank oraz Meritum Bank.
Bank Millennium udostępni usługę klientom indywidualnym i korporacyjnym, a koszt przelewów natychmiastowych wynosi: 5 zł dla klientów indywidualnych, 10 zł dla klientów Biznes i 40 zł dla klientów Bankowości przedsiębiorstw.
W BRE Banku usługa płatności natychmiastowych zostanie udostępniona na razie klientom korporacyjnym. W ciągu co najmniej kilku miesięcy usługa zostanie udostępniona także klientom indywidualnym.
Meritum Bank uruchomił usługę pilotażowo, natomiast do końca czerwca br. z płatności natychmiastowych będą mogli korzystać wszyscy klienci banku, płacąc 5 zł za przelew zlecony przez Serwis Internetowy i Mobilny, a 10 zł za przelew zlecony przez Serwis Telefoniczny.
Wdrożenie systemu rozliczeń płatności natychmiastowych komentują przedstawiciele banków, które jako pierwsze uruchomiły usługę:
Ricardo Campos, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium: 
Bank Millennium zaoferuje przelewy natychmiastowe wszystkim swoim klientom – indywidualnym  i korporacyjnym, którzy mają dostęp do systemu bankowości internetowej Millenet. Przelewy  natychmiastowe są kolejną nową funkcjonalnością wdrożoną do systemu internetowego w tym roku z myślą o zaspokojeniu rosnących potrzeb naszych klientów. Przelewy natychmiastowe to rewolucja  w skracaniu czasu przepływu pieniędzy do odbiorcy. Obecnie przelewy docierają po kilku godzinach  od ich zlecenia. Teraz pieniądze znajdą się na rachunku beneficjenta w kilka sekund. 
Spodziewamy się, że usługa będzie wykorzystywana w sytuacjach nagłej konieczności wykonania  przelewu, np. płatności za media przy ryzyku ich odłączenia czy za bilet lotniczy w promocji. 
Wierzę, że klienci chętnie sięgną po ten produkt. 

 Dariusz Nalepa, Dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w BRE Banku: 
Zainteresowanie przelewami natychmiastowymi wśród klientów jest z roku na rok coraz większe. 
I nie chodzi tylko o możliwość realizacji przelewów wychodzących. Na przykład dla firm  telekomunikacyjnych atrakcyjne byłoby udostępnienie ich klientom, za pośrednictwem banku,  możliwości zapłaty za rachunki w trybie przelewu natychmiastowego. Dlatego właśnie jako jeden z trzech pierwszych banków zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania KIR S.A. – systemu  Express ELIXIR dla naszych klientów korporacyjnych już w czerwcu tego roku. Dzięki temu przelew z banku do banku będzie mógł zostać zrealizowany w czasie krótszym niż 15 sekund. Co jest  niezwykle istotne, system pozwoli na znaczne skrócenie czasu rozliczeń w stosunku do tego co rynek oferuje obecnie. Istnieje grupa klientów, dla których będzie to duża wartość.

Małgorzata Adamczyk, Dyrektor ds. bankowości internetowej w Meritum Banku: 
W Meritum Banku zapewniamy klientom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań bankowych.  Nasz system transakcyjny oferuje szeroką gamę usług płatniczych i funkcjonalności ułatwiających  codzienne zarządzanie finansami. Statystyki zaś wskazują ponadprzeciętną w porównaniu do  średnich danych rynkowych transakcyjności naszego serwisu internetowego, co potwierdza atrakcyjność zarówno samej oferty produktowej, jak i oferowanych przez Bank funkcjonalności.  Zdecydowaliśmy się, jako jeden z pierwszych banków w Polsce, umożliwić naszym klientom  korzystanie z przelewów natychmiastowych wdrażanych przez KIR S.A. wraz z pojawieniem się  rozwiązania na rynku.  Co więcej, oferujemy tę usługę –zarówno osobom indywidualnym jak  i firmom. Wierzymy, że szybkość, z jaką można przetransferować środki pomiędzy bankami, będzie  dla wielu klientów dużą wartością dodaną, która w połączeniu z innymi atrybutami naszych  rozwiązań pozwoli nam  na umacnianie naszych przewag konkurencyjnych w zakresie bankowości transakcyjnej.
Sześć kolejnych banków do końca września br.
Nowe rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem banków. Dotychczas umowy wdrożeniowe podpisało łącznie 11 z piętnastki największych banków. Zgodnie z harmonogramem, do końca września br. system Express ELIXIR zostanie wdrożony w kolejnych 6 bankach.