Informacje prasowe


30.03.2017

Rusza X Gdański Festiwal Muzyczny

31 marca zaczyna się jubileuszowa edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego ― wielkiego muzycznego święta, którego sponsorem głównym jest Bank Millennium.

Podczas dziewięciu festiwalowych dni odbędzie się jedenaście koncertów z udziałem wybitnych muzyków solistów z całego świata, chóru i orkiestr. W tym roku funkcję Artysty Rezydenta przyjął jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów świata Mischa Maisky. Wielki wirtuoz będzie solistą koncertu inauguracyjnego, który zostanie poprowadzony przez słynnego skrzypka, pedagoga i dyrygenta w jednej osobie ― Maxima Vengerowa.

Ze względu na Artystę Rezydenta, Gdański Festiwal Muzyczny 2017 będzie istotnie zdominowany przez instrumenty smyczkowe przedstawiane w rozmaitych konfiguracjach, co w naturalny sposób nawiąże do XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Na festiwalu nie zabraknie także instrumentów historycznych. Wystąpi jeden z najsłynniejszych skrzypków barokowych świata ― Giuliano Carmignola. Na koncercie finałowym, którego Mecenasem jest Bank Millennium, będzie można usłyszeć Pasję wg św. Jana J.S. Bacha z udziałem renomowanej Orchestra of the 18th Century*.

Bank Millennium od ponad 25 lat jest silnie zakorzeniony w świecie kultury jako mecenas i sponsor wydarzeń muzycznych, filmowych i teatralnych, a od 5 lat towarzyszymy Gdańskiemu Festiwalowi Muzycznemu. To, co wyróżnia przedsięwzięcie spośród innych, to przede wszystkim jakość, która utrzymuje się nieprzerwanie od jego pierwszej edycji. Dlatego też wśród mecenasów nie mogło zabraknąć Banku Millennium. Siłą tego projektu jest różnorodność, nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale także miejsca, w jakich odbywają się spotkania z muzyką klasyczną. Dzięki czemu publiczność czekają nadzwyczajne doznania estetyczne ― powiedziała Iwona Jarzębska Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Festiwal potrwa do 8 kwietnia 2017 roku, a koncerty odbywać się będą między innymi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Dworze Artusa, czy w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Za http://www.gdanskifestiwal.pl/index.php/pl/