Informacje prasowe


11.05.2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Rusza Millennium Docs Against Gravity. Bank Millennium po raz 18 Mecenasem festiwalu

Już w najbliższy piątek startuje 20. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, największego święta filmu dokumentalnego w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Nie bądź obojętny_a!”. Bank jest mecenasem festiwalu nieprzerwanie od 18 lat.

- Z przyjemnością, wspólnie z organizatorami zapraszamy na festiwal. Millennium Docs Against Gravity jest najważniejszym projektem kulturalnym wspieranym przez bank. Porusza wiele ważnych i trudnych tematów, z którymi jako ludzie i społeczeństwa musimy się zmierzyć. Wspierając wydarzenie, ułatwiamy dostęp nie tylko do świata kultury, ale też do debaty społecznej w bardzo szerokim zakresie. Bank Millennium, obok wsparcia kultury, działa na rzecz ochrony klimatu, środowiska naturalnego i zagrożonych gatunków, redukując jednocześnie swój ślad węglowy, dba o różnorodność i lokalne społeczności. Zrównoważony rozwój jest od lat nieodłącznym elementem naszej strategii – komentuje Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium - mecenasa festiwalu.

Bank Millennium jest sponsorem festiwalu Millennium Docs Against Gravity i fundatorem Nagrody Głównej od 2006 roku. Podczas 20. edycji festiwalu o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium powalczy 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie – „Apolonia, Apolonia” reż. Lea Glob, „Całe to piękno i krew” reż. Laura Poitras, „Czekając na przypływ” reż Sarvnik Kaur, „Nie znikniemy” reż. Alisa Kovalenko, „Niewinność” reż. Guy Davidi, „Pianoforte” reż. Jakub Piątek, „Pieśni wielorybów” reż. Jean-Albert Lievre, „Pod niebem Damaszku” reż. Heba Khaled,Talal Derki, Ali Wajeeh, „Pustelnik z Treig” reż. Lizzie Mackenzie, „Siostrzeństwo świętej sauny” reż. Anna Hints, „W teatrze przemocy” reż. Emil Langballe, Łukasz Konopa oraz „Zła prasa” reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler.

W czasie Millennium Docs Agaist Gravity ogromną popularnością cieszą się filmy polskie, które przyciągają do kin rzesze fanek i fanów rodzimego kina. W tym roku do konkursu polskiego zostało zakwalifikowanych aż 11 tytułów: „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob, „Dziewczyńskie historie”, reż. Agnieszka Borzym, „Fantastyczny Matt Parey”, reż. Bartosz Paduch, „Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk, „Nie znikniemy”, reż. Alisa Kovalenko, „Pianoforte”, reż. Jakub Piątek, „Prawy chłopak”, reż. Hanna Nobis, „Skąd dokąd”, reż. Maciej Hamela, „Solaris mon Amour”, reż. Kuba Mikunda, „Vika!”, reż. Agnieszka Zwiefka, „W Ukrainie”, reż. Tomasz Wolski i Piotr Pawlus.

Co roku też ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy poświęcone ekologii. Zmiany klimatyczne to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jedynym rozwiązaniem jest nowe, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naszej planety. Filmy w sekcji „Klimat na zmiany” są zarówno analizami aktualnych zagrożeń, jak i wypowiedziami dającymi nadzieję na lepszą, ekologiczną przyszłość. Pokazują aktywistyczną siłę. Znajdziemy tu m.in. takie ważne tytuły jak: „Nie na miejscu” reż. Nikolaus Geyrhalter, „Pieśni wielorybów” reż. Jean-Albert Lièvre, „Nowa umowa społeczna” reż. Fredrik Gertten czy „W zgodzie z naturą” reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.

Więcej o mecenacie banku na stronach:

www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kultury

www.bankmillennium.pl/documents/10184/31803676/Raport_ESG_za_rok_2022.pdf

Więcej o festiwalu na:

www.mdag.pl