Informacje prasowe


27.06.2017

Rozliczenia w juanach chińskich w ofercie dla przedsiębiorstw Banku Millennium

Bank Millennium udostępnił klientom korporacyjnym kompleksowy pakiet usług rozliczeniowych w juanach chińskich (yuan renminbi) – rachunek płatniczy, wymianę walutową, przelewy zagraniczne oraz rozwiązania z zakresu finansowania handlu. Dzięki temu przedsiębiorcy prowadzący wymianę handlową z Chinami mogą rozliczać transakcje niezawodnie, szybko i bezpiecznie.

- Przede wszystkim jest to odpowiedź na potrzeby firm związane ze zwiększającą się wymianą handlową z Chinami. Wprowadzenie rozliczeń w chińskich juanach pozwala na przekazanie do odbiorcy kwoty przelewu w walucie krajowej, co pozwala na wyeliminowanie kosztu przewalutowania po stronie eksportera. Skraca też czas rozliczeń i usprawnia zarządzanie płynnością, a także pozwala na łatwiejszą wycenę towarów oraz uproszczenie procedur handlowych między stronami kontraktu. To również szansa na uzyskanie przez polskich importerów lepszych cen czy korzystniejszych warunków kontraktów. Zwiększa to tym samym konkurencyjność polskich firm - mówi Marta Postek, Dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium.

Przelew zagraniczny w juanach umożliwia klientowi przekazanie do odbiorcy środków bezpośrednio w tej walucie, bez konieczności przewalutowania do walut pośrednich. Bank Millennium realizuje przelewy w juanach w ramach systemu SWIFT, w standardowym trybie wykonania. Klient może je zlecać w serwisie bankowości internetowej Millenet, gdzie automatycznie weryfikowana jest poprawność kodu SWIFT/BIC/CNAPS, a przelew formatowany zgodnie z wymogami chińskich banków, co zapewnia maksymalną skuteczność rozliczeń.

W zakresie rozwiązań finansowania handlu dostępnych w juanach, Bank Millennium oferuje akredytywy dokumentowe, gwarancje bankowe i regwarancje, a także realizację inkasa dokumentowego. Akredytywy importowe i eksportowe oraz gwarancje własne i obce w juanach dostępne są dla klienta również online, w serwisie bankowości internetowej Millenet.

Chiny są istotnym partnerem handlowym Polski. W ostatnich latach wymiana towarowa z Chinami dynamicznie rośnie. W ciągu dziesięciu lat import z Chin potroił się, podczas gdy eksport wzrósł dwuipółkrotnie.

- W 2016 r. kraj ten był drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem Polski w imporcie (ponad 12% importu ogółem czyli 23,9 mld USD). Importowaliśmy z Chin głównie maszyny i urządzenia - w 2016 r. stanowiły 53,7% importu ogółem (12,9 mld USD), materiały i artykuły włókiennicze (11,3% i 2,7 mld USD), a także artykuły przemysłowe różne (8,8% oraz 2,1 mld USD). W ujęciu branżowym rynek chiński był w 2016 r. najistotniejszy dla importerów obuwia i nakryć głowy - z Chin pochodziło w 2016 r. 41,1% importu tego sektora. Z kolei w eksporcie do Chin w 2016r. dominowały maszyny i urządzenia ( 30,5% oraz 0,6 mld USD), nadal też jedną z najważniejszym pozycji eksportowych zajmuje miedź i wyroby miedziowe. Do Chin eksportujemy również artykuły spożywcze – produkty mleczarskie, mięso czy wyroby cukiernicze. W listopadzie 2016 roku rynek chiński otworzył się też dla świeżych jabłek z Polski – mówi Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium.