Informacje prasowe


15.06.2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Ponad 144 tys. osób wzięło wzięło udział w jubileuszowej 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Jubileuszowa edycja MDAG, największego festiwalu filmowego w Polsce, którego mecenasem jest Bank Millennium, przyciągnęła rekordową liczbę fanów i fanek kina dokumentalnego. Łącznie w obu częściach festiwalu - kinowej i online - udział wzięło aż 144 483 osób. To ponad sześć tysięcy osób więcej niż w 2022 roku.

Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, przekazał ogromne podziękowania Bankowi Millennium, który wspiera MDAG konsekwentnie od 18 lat.

Część kinowa 20.edycji festiwalu, która odbyła się w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie - zgromadziła stacjonarnie 89 223 osób. W części online uczestniczyło łącznie 55 260 osób.

Podczas 20. MDAG zaprezentowano blisko 190 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, zarówno krótko- jak i pełnometrażowych. Do tego odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń dodatkowych - zarówno w kinach jak i online. Warsztaty, dyskusje i dyżury psychologiczne w ramach Safe Space, sekcja VR oraz wystawy plakatów i rysunków w przestrzeniach kin festiwalowych, jubileuszowe pokazy 20 filmów na 20-lecie Millennium Docs Against Gravity, nowe sekcje i niestandardowe wydarzenia towarzyszące, jak warsztaty tańca czy drag show - to tylko niektóre nowości prezentowane podczas 20. edycji festiwalu.

Podczas 20. MDAG zostały wręczone 22 nagrody filmowe, w tym Grand Prix – Nagroda Banku Millennium dla filmu „Apolonia, Apolonia” Lei Glob - tworzonej przez 13 lat opowieści o artystce próbującej odnieść sukces w świecie sztuki.

Filmy cieszące się największym zainteresowaniem widowni trafią po zakończeniu festiwalu do kin - „Całe to piękno i krew” (16 czerwca), „Świat po pracy” (4 sierpnia), „Siostrzeństwo świętej sauny” (10 listopada) oraz „Pieśni wielorybów” w grudniu.

Znane są już daty kolejnej, 21. edycji Millennium Docs Against Gravity - część kinowa odbędzie się w dniach 10-19 maja, za to część online potrwa od 21 maja do 3 czerwca 2024 roku.