Informacje prasowe


10.01.2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Pomoc obywatelom Ukrainy oraz edukacja finansowa głównymi działaniami Fundacji Banku Millennium w 2022 roku

Fundacja Banku Millennium nie pozostała obojętna na los sąsiadów zza wschodniej granicy uciekających przed wojną. Organizowanie punktów pomocowych, wsparcie w znalezieniu miejsc noclegowych, szukaniu pracy czy też miejsc pobytu dla dzieci z domów dziecka z Ukrainy to szereg działań, które podjęli w minionym roku wolontariusze – pracownicy banku. Kontynuowane były też działania edukacyjne w ramach projektu Finansowy Elementarz. Łącznie na działania pro bono przedstawiciele Banku Millennium w ostatnich 12 miesiącach przeznaczyli blisko 2 tys. godzin. Działalność w roku 2022 Fundacja podsumowała w opublikowanym właśnie raporcie.

- Mieliśmy nadzieje, że ubiegły rok przyniesie nam chwilę wytchnienia po okresie pandemii, jednakże po raz kolejny widzimy, że dotychczasowy porządek nie jest dany raz na zawsze. Pomaganie jest dla nas czymś oczywistym i naturalnym, dlatego bez zastanowienia wolontariusze Fundacji Banku Millennium włączyli się w natychmiastową pomoc dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy musieli uciekać z własnego kraju na skutek rosyjskiej napaści – mówi Iwona Jarzębska, Prezes Zarządu Fundacji Banku Millennium.

Wychodząc naprzeciw dramatycznym potrzebom uciekających przed wojną, Fundacja Banku Millennium uruchomiła specjalną odsłonę grantowego programu wolontariackiego #słuchaMYwspieraMY – dla obywateli Ukrainy. Projekt miał na celu długofalowe wsparcie uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli swoje schronienie w Polsce.

W ramach akcji 147 wolontariuszy zrealizowało 33 projekty, organizując punkty zbiórki, dostarczali posiłki i artykuły pierwszej potrzeby, a także wspierali organizacje miejsc noclegowych, miejsc dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, pomagali w znalezieniu pracy, tłumaczeniach czy też edukacji. Na pomoc zostało przeznaczone 250 tys. zł.

Ponadto, Fundacja kolejny rok z rzędu podejmowała działania z zakresu edukacji finansowej. W 2022 roku odbyła się już szósta edycja „Finansowego elementarza” – autorskiego programu pod honorowym patronatem Ministerstwa Finansów, skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt odpowiada na konieczność rozwijania kompetencji z zakresu wiedzy o pieniądzach, na którą wskazali uczestnicy badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Banku Millennium wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W ubiegłym roku działania skupiły się także na takich aspektach, jak cyberbezpieczeństwo i technologie w bankowości. W ostatniej edycji udział wzięło 10 tys. uczestników w ramach 400 warsztatów, które odbyły się w 118 placówkach przedszkolnych.

W 2022 roku, Fundacja Banku Millennium była także partnerem generalnym szóstej edycji Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, najważniejszego w Polsce forum dyskusji, wymiany doświadczeń oraz rozwoju działań edukacyjnych. Podczas Kongresu zaprezentowane zostały rezultaty przeprowadzonego na zlecenie Fundacji badania podejścia Polaków do kwestii edukacji finansowej. Wynika z niego, że pozyskiwanie wiedzy oraz budowanie właściwych nawyków związanych z zarządzaniem pieniędzmi są bardzo istotne zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.

Fundacja Banku Millennium, działając pod hasłem „Pomnażamy kapitał społeczny” od ponad trzydziestu lat wspiera projekty, które angażują do działania na rzecz społeczności lokalnych. W podejmowanych aktywnościach koncentruje się na trzech obszarach działań: edukacji finansowej, edukacji kulturalnej oraz promocji wolontariatu.

W ramach głównego, autorskiego programu „Finansowy Elementarz” od 2016 r. zrealizowanych zostało ponad 27 000 warsztatów i zostało przeszkolonych 68 000 dzieci w przedszkolach w całej Polsce. Na potrzeby programu przygotowano specjalne materiały edukacyjne, w tym cztery książeczki dla dzieci.

Zobacz raport 2022