Informacje prasowe


11.12.2018

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Najlepsi młodzi polscy artyści w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2018

Po raz kolejny Bank Millennium objął patronatem Kompas Młodej Sztuki – ranking młodych polskich artystów. Wydarzenie jest również okazją do podsumowania trendów w sztuce. Jednym z nich jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowych technologii.

Nowe technologie poszerzają granice sztuki i czynią ją bardziej dostępną. Są także ciekawym sposobem na przyciągnięcie i utrzymanie uwagi odbiorcy. Podobnie jest w bankowości – poprzez nowoczesne rozwiązania skracamy dystans między instytucją a klientami. Nieustannie badamy nowinki technologiczne i analizujemy pod kątem wykorzystania w relacjach i komunikacji z klientami. Odbiór jest bardzo pozytywny. Pracujemy również nad adaptacją do naszych potrzeb sztucznej inteligencji, rozwijamy też robo-doradztwo. Dlatego tak chętnie wspieramy wydarzenia kulturalne czerpiące również z nowych technologii. - mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium. Sztuczna inteligencja już komponuje, pisze i maluje. W internecie dostępne są aplikacje, korzystające z jej możliwości. Dzięki nim, poprzez konwersję tekstu na grafikę, można tworzyć własne obrazy. Wystarczy wpisać tekst, a sztuczna inteligencja zamieni go w dzieło sztuki. W Krakowie od 7 lat odbywa się Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab, podczas którego wystawiane są prace artbotów, powstające w oparciu o najnowsze technologie i media. Nie jest więc wykluczone, że wkrótce poza Kompasem Młodej Sztuki powstanie Kompas Sztuki tworzonej przez sztuczną inteligencję. – dodaje Iwona Jarzębska.

Zobacz wideo

Kompas Młodej Sztuki jest rankingiem polskich artystów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Celem tej inicjatywy, oprócz promocji uznanych młodych twórców, jest działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce oraz edukacja na temat trendów w sztuce. Kompas Młodej Sztuki jest doskonałym przewodnikiem dla kolekcjonerów, właścicieli galerii, domów aukcyjnych oraz inwestorów, którzy traktują ranking jako źródło cennych informacji o pozycji młodych artystów.

Tegoroczny Kompas powstał na podstawie głosowania przedstawicieli 71 polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych. Zwycięzca rankingu otrzyma czek w wysokości 10 000 złotych, a artyści którzy zajęli 2. i 3. miejsce w zestawieniu - po 5 000 złotych. Nagrody, ufundowane przez Bank Millennium, zostaną wręczone 13 grudnia w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Prace młodych artystów będzie można oglądać do 19 grudnia 2018.