Informacje prasowe


25.05.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Nagrody Banku Millennium na 19. MDAG – Grand Prix i wsparcie dla kina ukraińskiego

Podczas 19 edycji największego w Polsce festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity Grand Prix - nagrodę Banku Millennium przyznano polskiemu filmowi „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Podczas gali nagród wręczono też specjalną nagrodę Banku Millennium dla reżysera najlepszego filmu ukraińskiego. Otrzymał ją Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana”.

Ze względu na sytuację w Ukrainie, Bank Millennium ufundował dwie nagrody specjalne. Drugą z nich, za najlepszy projekt nowego filmu z Europy Wschodniej przyznano ukraińskim twórcom Tetianie Dorodnitsynie i Andrijowi Litvinienko za film „Matka Aniołów”.

Uzasadnienie nagrody Banku Millennium dla Reżysera Najlepszego Filmu Ukraińskiego: „Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiy Radynski - „Za przybliżenie światu jednego z najbardziej niezwykłych ukraińskich artystów, Floriana Yurieva. Za walkę z narracją opisującą Ukrainę jako kraj zredukowany do wojny. Za udowodnienie, że w ostatecznym rozrachunku duchowość i sztuka zawsze wygrają z bezwzględnym kapitałem”.

Uzasadnienie nagrody Banku Millennium za Najlepszy Projekt Nowego Filmu z Europy Wschodniej, prezentowany na pitchingu projektów Eastern Europe Against Gravity: „Matka aniołów" (Mother of Angels) reż. Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko – To projekt filmowy, który posiada wszystkie znamiona, żeby stać się z jednej strony bardzo intymną i wzruszającą opowieścią, z drugiej historią uniwersalną i czytelną dla ludzi na całym świecie, zmuszający nas do przemyślenia istoty człowieczeństwa.

Grand Prix – Nagroda Banku Millennium: „Lombard” (The Pawnshop), reż. Łukasz Kowalski

W Konkursie Głównym 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium walczyło 12 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Milenia Fiedler – rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, montażystka filmowa; David France – reżyser filmowy nominowany do Oscara® za film „Jak przetrwać zarazę”; Tamara Kotevska – reżyserka filmowa nominowana do Oscara® za film „Kraina miodu”, który wyreżyserowała z Ljubomirem Stefanovem.

Uzasadnienie: Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak „rzemieślników” kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach, które na co dzień ignorujemy. Ten film, w wyjątkowo naturalny sposób, śledzi losy kilku niepozornych osób w pozornie codziennych sytuacjach. Tak naprawdę oglądamy jednak niesamowitych bohaterów, którzy próbują ratować innych przed „utonięciem”, mimo że sami znajdują się na „tonącym statku". Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. Uwięzieni we własnych smutkach i nieszczęściach, nie zdają sobie sprawy ze swojej wyjątkowości. Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. „Lombard” dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie „zakamarki” naszej rzeczywistości…

Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej już od 2006 roku.

Więcej o mecenacie banku na stronach: https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kultury
https://raportroczny.bankmillennium.pl/2021/pl/raport-esg/spoleczenstwo-society/bank-w-otoczeniu-spolecznym/dzialalnosc-spoleczna/mecenat-kultury/

Więcej o festiwalu na:
www.mdag.pllink otwiera się w nowym oknie