Informacje prasowe


29.07.2019

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Millennium Docs Against Gravity na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według MovieMaker Magazine

Bank Millennium jest partnerem Millennium Docs Against Gravity od 15 lat i sponsorem Nagrody Głównej Banku Millennium dla najlepszego filmu. W 2016 roku objął mecenat tytularny nad festiwalem. W 2019 roku, podczas 16 edycji padł rekord frekwencji publiczności. Ponad 92 000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu.

Głównym kryterium, jakim kierowało się ośmiu panelistów zwołanych przez redakcję MovieMaker Magazine, była odprężona atmosfera i „wrażenie bezwysiłkowości”, jakie odnieśli w przypadku festiwali, które były znakomicie przygotowane i dostarczały widzom nowatorskich przeżyć kinowych na najwyższym poziomie. W kapitule zasiadły prominentne postaci z amerykańskiej branży filmowej: reżyserzy, operatorzy, programerzy, dystrybutorzy, recenzenci, pisarze, artyści i kuratorzy. MovieMaker Magazine podkreśla skalę festiwalu MDAG (sześć miast, w których odbywa się lokalna edycja festiwalu, oraz 19 innych miast, gdzie można obejrzeć filmy w ramach „Weekendu z MDAG”) i fakt, że jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Redakcja zaznacza też, że to na MDAG wręczono pierwszą w Polsce nagrodę dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium, przyznawana od 2008 roku). Bogaty program zawierający w tym roku aż 160 filmów, które obejrzało łącznie 93 000 widzów, także zrobił wrażenie na jurorach. Tym większe, że ci, którzy mieli okazję w festiwalu uczestniczyć, prócz oglądania filmów (i zdobywania nagród) świetnie się na nim bawili, i byli zachwyceni bezpretensjonalną atmosferą festiwalu. I to jest właśnie to, co wyróżnia MDAG pośród innych festiwali – przy całym bogactwie programu i znakomitości zaproszonych twórców, MDAG jest festiwalem, gdzie każdy widz może poczuć się swobodnie, aby w pełni czerpać z oferowanych „atrakcji”.

MovieMaker Magazine to w USA czołowe źródło informacji o branży filmowej oraz najpoczytniejszy magazyn o niezależnym kinie na świecie. Został założony w Seattle w 1993 roku przez Timothy’ego Rhysa, który pozostaje jego wydawcą i redaktorem naczelnym. Akutalna siedziba mieści się w Playa Vista w Kalifornii. W wersji drukowanej ukazuje się jako kwartalnik. Strona internetowa MovieMaker.com jest jednym z najpopularniejszych serwisów filmowych w światowej sieci. Trwają przygotowania do launchu MovieMaker TV.