Informacje prasowe


05.02.2016

Konkurs „Orzeł innowacji – Start Up” rozstrzygnięty

3 lutego 2016 roku odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Orzeł innowacji – Start Up”. Bank Millennium był partnerem i członkiem jury tego konkursu, którego celem było wyłonienie najbardziej perspektywicznych młodych polskich firm oferujących innowacyjne i kreujące nową wartość produkty oraz usługi. Gościem honorowym wydarzenia była pani Wiceminister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Uczestnicy konkursu walczyli o nagrodę w postaci statuetki i tytułu „Orzeł Innowacji – Start Up” oraz kampanię reklamową w tytułach Gremi Business Communications o wartości 250 tys. złotych, połączoną z pakietem wybranych szkoleń. Tytuł „Orła Innowacji – Start Up” został przyznany firmie GeniCore sp. z o.o., to spółka technologiczna, która specjalizuje się w innowacyjnym spiekaniu materiałów kompozytowych. Ich technologie oparte są na własnych wynalazkach, opatentowanych na arenie międzynarodowej. Firma generuje już dziś kilka mln złotych przychodów.

Podczas gali wręczenia nagrody i tytułu „Orła Innowacji – Start Up”, prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge podkreślił, że Bank Millenium szczególnie ceni sobie innowacyjność i został za swoje rozwiązania wielokrotnie zauważony i nagrodzony, m.in. przez Instytut Gartnera, który jest najbardziej znanym i opiniotwórczym doradcą w sektorze IT. Dlatego też naturalnym dla Banku było zaangażowanie się w inicjatywę „Rzeczypospolitej” „Orły Innowacji”. Prezes Bras Jorge wskazywał także na potrzebę i możliwości dalszego wzrostu gospodarczego poprzez inwestowanie w nowe przedsięwzięcia: W pierwszym okresie rozwoju wolnej polskiej gospodarki ważne było położenie geograficzne i bardzo utalentowana kadra. Dzisiaj również bardzo istotne są kadry, ale także know-how i zaawansowane technologie, a także duch przedsiębiorczości. Prezes był również pod wrażeniem firm, które zgłosiły się do konkursu. Były wśród nich firmy stawiające na nowoczesne wykorzystanie internetu, ale także starupy, które oferują nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania w tradycyjnych obszarach. Dodał również, że: zgłoszone statrupy to znakomity przejaw ewolucji w polskiej gospodarce, ponieważ tworzymy coraz bardziej wartościowe, innowacyjne i cenione na świecie marki.

Do konkursu „Orzeł innowacji - Start Up” mogły przystąpić firmy zarejestrowane w Polsce, najwyżej 2 lata przed zgłoszeniem. Uczestnicy musieli również wykazać się przychodem ze sprzedaży oferowanych przez siebie innowacyjnych produktów lub usług. Wyboru zwycięzcy dokonała kapituła składająca się z przedstawicieli partnerów inicjatywy: Bank Millennium, RWE Polska, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Stanforda a także Politechnika Warszawska, Business Link oraz EasyPack.

Nagrodę główną oraz wyróżnienia wręczał gość specjalny gali, pani Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Pani wiceminister jest koordynatorem i promotorem programu rządowego „Start in Poland”. Projekt ten ma być motorem napędowym „dobrej zmiany” w obszarze innowacji, m.in. poprzez zaangażowanie spółek skarbu państwa w finansowanie projektów polskich startupów.

Kapituła konkursu wyróżniła także cztery inne firmy:                                         

  • Social WiFi. Spółka wdraża usługę, dzięki której można zmienić swoje tradycyjne Wi-Fi w narzędzie analityczno-marketingowe. Z rozwiązania korzysta już ponad 0,7 mln klientów, m.in. w USA czy Arabii Saudyjskiej.
  • Easy Solar stworzył pierwszą aplikację mobilną do projektowania „szytych na miarę" zestawów fotowoltaicznych, które w przyszłości mogą dostarczać energię słoneczną do gniazdek w naszych domach.
  • Carbon Workshop to startup założony przez absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy zrobili portfel z włókna węglowego, blokujący przepływ fal radiowych, co chroni dane zapisane na kartach, wyposażonych w system paypass.
  • Sher.ly to startup, który powstał dzięki zbiórce na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Prowadzi usługi eksportu i przetwarzania danych w chmurze, oparte na własnych urządzeniach zwiększających bezpieczeństwo danych.

Konkurs „Orzeł innowacji” to inicjatywa mające na celu promowanie ducha innowacyjności i przedsiębiorczości w polskiej gospodarce i została zaplanowana w dwóch etapach:

1) „Polskie Innowacje – Orzeł Innowacji” – konkurs na najbardziej innowacyjne firmy średniej i dużej wielkości, który odbył się w 2015 roku, z finałem podczas XXV Forum Ekonomicznym w Krynicy. Celem było wyłonienie polskiej firmy, która od 2012 roku wprowadziła najbardziej innowacyjne rozwiązanie w zakresie produktowym lub organizacyjnym. Zwycięzcą został CD Projekt RED - twórca i wydawca fabularnej gry akcji „Wiedźmin”.

2) „Orzeł Innowacji – Start Up" konkurs dla małych, młodych firm - rozpoczął się pod koniec 2015 roku z finałem  3 lutego 2016 roku.

„Orzeł innowacji" jest inicjatywą dziennika „Rzeczpospolita” i partnerów, mającą na celu promowanie ducha innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce polskiej.