Informacje prasowe


12.04.2017

Gdyńskie Centrum Filmowe przypomina najlepsze filmy dokumentalne festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Podczas najbliższych pięciu weekendów w ramach cyklu Zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity, w Kinie Studyjnym GCF-u, będzie można obejrzeć pięć filmów-laureatów Nagrody Głównej Banku Millennium. Prezentowana selekcja jest zapowiedzią gdyńskiej edycji festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 17-26 maja.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity ma już czternastoletnią tradycję. Odbywa się każdego roku w maju równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, od 2016 roku także w Gdyni. W tym roku do festiwalu przyłączył się Lublin. Nagroda Główna Banku Millennium jest przyznawana od 2006 roku. 

- Gdynia to wyjątkowo filmowe miasto. Od zawsze kojarzyła się przede wszystkim z polskim filmem fabularnym, ale od roku gości również jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, którego Bank Millennium ma przyjemność być sponsorem tytularnym ― mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. ― Cykl Zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity to prawdziwa uczta dla miłośników filmów dokumentalnych, a także próbka prawdziwej filmowej uczty, która w Gdyni rozpocznie się już 17 maja ― dodaje Iwona Jarzębska. 

W Gdyńskim Centrum Filmowym w najbliższym czasie będą pokazy pięciu laureatów z pięciu ostatnich lat. Będą to następujące dzieła:

  1. NADEJDĄ LEPSZE CZASY, reż. Hanna Polak. Zwycięzca 12. edycji Millennium Docs Against Gravity. Dokument opowiada o jedenastoletniej Julii, która mieszka na wysypisku śmieci pod Moskwą. Premiera: 14 kwietnia 2017 r.
  2. JESTEŚMY WASZYMI PRZYJACIÓŁMI, reż. Hubert Sauper. Zwycięzca 11. edycji. Dokument jest relacją z powstania najmłodszego państwa świata, Sudanu Południowego. Premiera: 21 kwietnia 2017 r.
  3. POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA, reż. Witalij Manski. Zwycięzca 13. edycji. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie.  Premiera: 28 kwietnia 2017 r.
  4. NIE ZAPOMNIJ MNIE, reż. David Sieveking. Laureat 10. edycji festiwalu. Dokument jest portretem matki reżysera, która zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Reżyser pokazuje postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem. Premiera: 5 maja 2017 r.
  5. 5 ROZBITYCH KAMER, reż. Emad Burnat, Guy Davidi. Laureat 9. edycji festiwalu. Film pokazuje Palestyńskiego rolnika ― Emada, który za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. „5 rozbitych kamer" to kandydat do Oscara i zwycięzca aż trzech nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (wcześniejsza nazwa Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal) w 2012 roku, w tym nagrody głównej Banku Millennium. Premiera: 12 maja 2017 r. 

Więcej o planowanych premierach na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego: http://www.gdynskiecentrumfilmowe.pl/kino_studyjne/zapowiedzi/