Informacje prasowe


24.03.2023

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Fundacja Banku Millennium „planuje przyszłość najmłodszych”: rozpoczyna kolejną edycję programu „Finansowy Elementarz” i celebruje Global Money Week 2023!

Przedostatni tydzień marca, to czas Global Money Week 2023 (GMW) – 11 edycji światowej promocji edukacji finansowej dzieci i młodzieży. W obliczu kryzysów takich jak następstwa pandemii, rosyjskiej agresji na Ukrainę, inflacji czy zmian klimatycznych, edukacja, umiejętności finansowe i odpowiedzialność finansowa, rozwijane od najmłodszych lat stają się priorytetem. Fundacja Banku Millennium od lat dba o edukację najmłodszych. Już za chwilę startuje z kolejną edycją programu edukacyjnego dla najmłodszych „Finansowy Elementarz” i celebruje „Światowy Tydzień Pieniądza”.

Fundacja Banku Millennium świadomie edukuje od lat - podejmuje działania i edukuje każdego dnia, nie tylko od święta, nie tylko w „tygodniu pieniądza”. Edukacja finansowa, odpowiedzialność, dokładne zrozumienie finansów oraz podnoszenie świadomości zachowań finansowych od najmłodszych lat jest jednym z priorytetów Fundacji Banku Millennium. Od 2016 roku prowadzi dla przedszkoli bezpłatny, autorski program „Finansowy Elementarz” i realizuje go we współpracy z organizacją pozarządową. Istotą programu jest wyjaśnienie najmłodszym, poprzez zabawę, warsztaty, gry i różnorodne formuły edukacyjne podstawowych pojęć z zakresu finansów.

Prowadząc warsztaty dla najmłodszych Fundacja Banku Millennium stale rozwija i poszerza obszary tematyczne, szuka rozwiązań i sposobów na dotarcie do świadomości odbiorców, dostarczając różnorodne, atrakcyjne treści i organizując aktywności, w które włączają się rodzice, opiekunowie i nauczyciele przedszkolni. Każdego roku Fundacja rozszerza swoją działalność i tematykę warsztatów. Udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci i ich opiekunów na swoich profilach społecznościowych, stronie www i kanale YouTube. Chce być widoczna i dostępna. Wdraża nowe formaty treści tj. infografiki, materiały audio, video, filmy edukacyjne z ekspertami, aby dotrzeć do świadomości najmłodszych i dorosłych. Wspiera edukację. Chce być drogowskazem w rozmowach z dziećmi o finansach i podpowiadać, jak uczyć najmłodszych szacunku do wartości pieniądza, co może tylko procentować w przyszłości. I procentuje!

Już za chwilę startuje z kolejną edycją programu „Finansowy Elementarz”. Będzie tłoczno, „maskotkowo” i…bezpiecznie.

„Wiosną ruszamy z kolejną edycją „Finansowego Elementarza”. Odwiedzimy przedszkola zgłoszone wcześniej przez naszych pracowników, do których nie udało nam się dotrzeć w poprzedniej edycji. W warsztatach będą uczestniczyli wolontariusze z banku. Program warsztatów, tak jak w poprzedniej edycji, będzie zawierał elementy nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci. Planujemy przeprowadzić około 200 warsztatów w przedszkolach na terenie całej Polski. Dzieci uczestniczące w warsztatach w prezencie otrzymają książeczki, a przedszkola uczestniczące w projekcie otrzymają od nas materiały dydaktyczne (książeczki, makiety pieniędzy, maskotkę Pana Sebastiana) - zapowiedziała kolejną edycję programu Paulina Wołosz-Sitarek, członkini zarządu Fundacji Banku Millennium, pomysłodawczyni inicjatywy dla najmłodszych.

Od początku realizacji programu „Finansowy Elementarz” do końca 2022 roku Fundacja zorganizowała ponad 27 000 warsztatów i przeszkoliła 68 000 dzieci w przedszkolach w całej Polsce. W 2022 roku, podczas warsztatów „Finansowego Elementarza” w przedszkolach skupiła się dodatkowo na cyberbezpieczeństwie i technologiach w bankowości i przeprowadziła blisko 400 warsztatów w 118 przedszkolach dla ok. 10 000 dzieci.

Fundacja Banku Millennium celebruje tegoroczny „Światowy Tydzień Pieniądza” także poprzez udział w dyskusjach – m.in. z działającą w imieniu polskiego środowiska bankowego Fundacją Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Fundacją GMW, które tworzą coroczne międzyśrodowiskowe forum dyskusji, wymiany doświadczeń, współpracy i działań edukacyjnych w zakresie finansów, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i przedsiębiorczości sektora finansowego. W tym roku, 22 marca, na VII Kongresie Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości Bank Millennium i Fundację Banku Millennium reprezentował członek zarządu, Wojciech Rybak, który wziął udział w debacie eksperckiej poświęconej oczekiwaniom i możliwościom klientów w otoczeniu uwarunkowań polskiego sektora bankowego w zakresie finansów i przedsiębiorczości.

Zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego warsztatom.

*

Fundacja Banku Millenium - Finansowy Elementarz - YouTubelink otwiera się w nowym oknie

W tym roku „Światowy Tydzień Pieniądza” przypada na dni 20-26 marca. Hasło przewodnie kampanii Global Money Week 2023 brzmi „Plan your money, plan your future” („Zaplanuj swoje pieniądze, zaplanuj swoją przyszłość”).

Celem polskiej kampanii jest zachęcenie do patrzenia w finansową przyszłość, weryfikacja jej z innej perspektywy, także w zakresie społeczno-środowiskowym oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz edukacji najmłodszych i młodzieży w całej Polsce, by mogli oni podejmować dobre decyzje finansowe, które maja wpływ na naszą, wspólną przyszłość. Tegoroczna edycja GMW 2023 to również czas weryfikacji działań z zakresu edukacji finansowej w nowym środowisku, dla nowych odbiorców - także mniejszych i słabszych grup społecznych oraz włączenie do działania środowisk badawczych, naukowych i rozwojowych. Świętowanie „tygodnia pieniądza” ma inspirować dzieci, młodzież i instytucje by w rezultacie uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność. Fundacja Banku Millennium „tydzień pieniądza” świętuje od lat niezmiennie, codziennie.