Informacje prasowe


03.07.2017

Filmy z Millennium Docs Against Gravity na letnich polskich festiwalach

25 filmów na 7 festiwalach w całej Polsce. Od Openera aż po Nowe Horyzonty, będą wyświetlane wybrane dokumenty z 14. Millennium Docs Against Gravity, a także filmy ze starszych edycji festiwalu. Wśród nich tegoroczny zwycięzca Nagrody Głównej Banku Millennium, „Ostatni w Aleppo”.

Filmowy roadshow po Polsce rozpoczął się w Gdyni, na festiwalu Opener. Kolejnymi przystankami są Podlasie SlowFest w Supraślu i Slot Art Festival w Lubiążu. Millennium Docs Against Gravity będzie również gościnnie na trzech festiwalach filmowych: Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu i na Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Dokumentalny akcent jak co roku znajdzie się również w programie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

O festiwalu Millennium Docs Against Gravity mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium, który jest mecenasem tytularnym festiwalu: Millennium Docs Against Gravity to bardzo uznane i doceniane wydarzenie kulturalne o ogólnopolskim zasięgu, ze świetnym repertuarem. Dla Banku Millennium istotne są wartości, jakie festiwal reprezentuje: otwartość, odwaga i stawianie na dyskusje o tematach, które są ważne dla społeczeństwa obecnie, ale też dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że festiwalowe filmy znalazły się w programach imprez lokalnych organizowanych w małych miejscowościach, gdzie często nie ma kin i dostęp do sztuki filmowej jest ograniczony.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. film Ostatni w Aleppo, który otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji Millennium Docs Against Gravity, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni i Art Doc Award Bydgoszcz oraz szereg nagród na całym świecie, m.in. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance. W programach festiwali znajdą się również najnowsze, najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. nominowany do Oscara® Nie jestem twoim murzynem („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka oraz najnowszy film Siergieja Loznitsy Austerlitz („Austerlitz”). Wyświetlane będą również filmy polskich twórców: Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham Pawła Łozińskiego, Zud Marty Minorowicz, czy 21xNowy Jork Pawła Stasika.

Bank Millennium jest partnerem Millennium Docs Against Gravity od 12 lat. W 2016 roku objął mecenat tytularny nad festiwalem.