Informacje prasowe


03.07.2019

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Filmowy lipiec z Millennium Docs Against Gravity na letnich polskich festiwalach

31 filmów, 47 pokazów na 6 festiwalach w całej Polsce, a także w warszawskich przestrzeniach miejskich. Od Openera aż po Nowe Horyzonty, będą wyświetlane wybrane dokumenty z 16. Millennium Docs Against Gravity oraz filmy ze starszych edycji festiwalu. Wśród nich tegoroczny wielokrotny zwycięzca, w tym Nagrody Głównej Banku Millennium, film „Kraina miodu” — tak zapowiada się pierwszy miesiąc wakacji.

Filmowy lipiec zaczyna się w Gdyni, na festiwalu Opener i na Podlasie SlowFest w Supraślu. Millennium Docs Against Gravity będzie również gościnnie na trzech festiwalach filmowych: Transatlantyk w Łodzi, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Przez cały miesiąc będą również wyświetlane filmy festiwalowe w Warszawie: pod gołym niebem w Elektrowni Powiśle (w środy i soboty) oraz w Stole Powszechnym.

O festiwalu Millennium Docs Against Gravity mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium, który jest mecenasem tytularnym festiwalu: Millennium Docs Against Gravity to wspaniały festiwal, który jest swoistym oknem na świat. Dla Banku Millennium istotne są wartości, jakie festiwal reprezentuje: otwartość, odwaga i stawianie na dyskusje o tematach, które są ważne dla społeczeństwa obecnie, ale też dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że festiwal ma swoją kontynuację w okresie wakacyjnym i że jego filmy znalazły się w programach imprez dużych miast, ale także lokalnych, organizowanych w małych miejscowościach, gdzie często nie ma kin i dostęp do sztuki filmowej jest ograniczony.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. film Kraina Miodu, który był absolutnym hitem 16. Millennium Docs Against Gravity i zdobył: Grand Prix — Nagrodę Główną Banku Millennium, Grand Prix Śląska — Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni oraz Bydgoszcz ART.DOC Award. W programach festiwali znajdą się również uznane i docenione tytuły, jak m.in. nominowany do Oscara® i zwycięzca 15. edycji Millennium Docs Against Gravity — Jutro albo pojutrze („Minding the Gap’”) w reż. Bing Liu, Cała przyjemność po stronie kobiet —zdobywca Nagrody Dokumentalnej Warszawy oraz Nagrody Czytelników "Co Jest Grane 24" na 16. Millennium Docs Against Gravity, a także perełki, jak: Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk, My Generation, PJ Harvey. A Dog Called Money czy Antropocen: epoka człowieka.

Bank Millennium jest partnerem Millennium Docs Against Gravity od 14 lat. W 2016 roku objął mecenat tytularny nad festiwalem. W tym roku obchodzi 30-lecie mecenatu kultury. Mecenat Banku Millennium przez 30 lat bardzo ewoluował od kultury tradycyjnej i wysokiej po kulturę dostępną dla wszystkich, popularną i o zasięgu ogólnopolskim. Bank Millennium jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną. Stawia na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach.