Informacje prasowe


13.09.2018

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity i Bank Millennium przedłużają współpracę

Po 13 latach mecenatu, od 2016 roku także tytularnego, Bank Millennium przedłuża współpracę z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity na kolejne trzy lata. W maju przyszłego roku odbędzie się szesnasta edycja imprezy, która jako jedyna w Europie ma miejsce w pięciu miastach jednocześnie: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.

Zainteresowanie Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity rośnie z roku na rok. Pełnometrażowy film dokumentalny na dobre znalazł widzów w kinach w całym kraju. To właśnie Festiwal wprowadził w Polsce modę na kinowy film dokumentalny. Millennium Docs Against Gravity jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody PISF za „Najważniejsze Wydarzenie Filmowe” w 2008 roku oraz „Wdechy” Co Jest Grane 24 – dodatku kulturalnego „Gazety Wyborczej” za „Najważniejsze Wydarzenie Kulturalne w Warszawie” w 2009 roku.

- Millennium Docs Against Gravity jest w pierwszej trójce festiwali filmów dokumentalnych w Europie pod względem oglądalności i popularności. Tegoroczną edycję festiwalu odwiedziło aż 65 000 widzów, co oznacza 43% wzrost w ciągu trzech lat. Cieszymy się, że festiwal tak dobrze się rozwija, zdobywa sympatię widzów różnych kategorii wiekowych oraz poszerza grono swoich przyjaciół, partnerów, mediów, organizacji pozarządowych, znanych i uznanych postaci świata kultury – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Bank wspiera wydarzenia kulturalne konsekwentnie od 30 lat, Millennium Docs Against Gravity jest dobrą wizytówką tej aktywności.

Piętnasta edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbyła się w dn. 11-26 maja br., okazała się rekordowa pod wieloma względami. Na zaproszenie do ODERWANIA SIĘ! – od stereotypów i przyzwyczajeń z kinem dokumentalnym – odpowiedziało ponad 60 000 widzów kinowych w pięciu miastach Polski. Łącznie 65 000 osób wzięło udział w seansach i wydarzeniach towarzyszących imprezie. To wynik wyższy aż o 35 proc. niż w roku ubiegłym.

Zainteresowanie Millennium Docs Against Gravity zanotowano we wszystkich miastach, w których odbywa się festiwal. W samej tylko Warszawie zarejestrowano o ponad 34 proc. większe zainteresowanie projekcjami niż w roku ubiegłym. W Gdyni na festiwalowe projekcje wybrało się aż 63 proc. więcej widzów niż w roku ubiegłym! Podobnym skokiem zainteresowania filmem dokumentalnym możemy cieszyć się także w Lublinie – tam do kina poszło 65 proc. więcej osób.

Lokalne edycje Millennium Docs Against Gravity są znakomitym przykładem udanej współpracy z władzami lokalnymi. We Wrocławiu przyznawane jest Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w Gdyni Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, zaś w Bydgoszczy Nagroda Główna Bydgoszcz ART.DOC Award, współfinansowana przez władze miejskie. W niniejszych miastach, a od roku także i w Lublinie Festiwal stał się już częścią lokalnego krajobrazu kulturalnego.

Koncepcja Millennium Docs Against Gravity nieustannie ewoluuje, aby odpowiadać na rosnące zainteresowanie filmem dokumentalnym. Do festiwalowych kin przyciągają nie tylko filmy, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących w ramach Akademii Dokumentalnej: spotkań z twórcami, debat, warsztatów i koncertów. W tym roku pokazom 166 filmów towarzyszyło łącznie 140 spotkań, 46 debat, 14 koncertów, 10 warsztatów i 3 spotkania z mistrzami kina.

Badania poziomu satysfakcji widzów wykazały, że aż 88% badanych uważa, że udział w imprezie miał pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty, 73% zadeklarowało, że dzięki festiwalowi zdobyło większą wiedzę filmową, a 78% badanych uważa, że dzięki Festiwalowi powiększyła się ich wiedza w innym zakresie niż wiedza filmowa. 76% widzów zdecydowanie poleciłyby Millennium Docs Against Gravity znajomym.

15. edycja Millennium Docs Against Gravity odbyła się dzięki wsparciu i współpracy łącznie 103 partnerów i patronów medialnych, zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych. Na temat piętnastej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity ukazała się rekordowa liczba publikacji w prasie drukowanej, internecie, radiu i telewizji. Szacunkowa suma AVE (ekwiwalent reklamowy) dla wszystkich publikacji w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2018 roku jest o niemal 42 procent większa niż w zeszłym roku!

- Sukces frekwencyjny, szeroka obecność w mediach popularnych i opiniotwórczych, zadowolona publiczność oraz plany dalszego rozwoju to recepta na udaną kontynuację współpracy ze sponsorem tytularnym. Jesteśmy festiwalem XXI wieku - nomadycznym, szukającym widza wszędzie, a nie tylko czekającym na niego, pracującym z publicznością przez cały rok. Nasz festiwal ma ambicję tworzyć opinie poprzez swój kuratorski program filmowy oraz wydarzenia towarzyszące. Przygotowujemy w kolejnych latach nowy skok w przyszłość, nową jakość i nową ideę festiwalu filmowego. Dziękuję za zaufanie Mecenasowi festiwalu, Bankowi Millennium i zupełnie niespotykaną trzynastoletnią współpracę w dziedzinie sponsorowania kultury w Polsce. Dziękuję bardzo naszym patronom medialnym oraz partnerom festiwalu we Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), Lublinie (Centrum Spotkania Kultur) i Bydgoszczy (Miejskie Centrum Kultury), z którymi współtworzymy to ogólnopolskie święto kina dokumentalnego. Kolejna edycja największego święta filmu dokumentalnego w Polsce odbędzie się w dniach 10-19 maja 2019 roku – zapraszamy do współpracy i do kin! – podsumowuje Artur Liebhart , dyrektor Festiwalu.