Informacje prasowe


01.02.2024

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Edukacja finansowa oraz ochrona planety głównymi działaniami Fundacji Banku Millennium w 2023 roku.

W 2023 roku Fundacja Banku Millennium kontynuowała swoje dwa kluczowe programy: program edukacyjny Finansowy Elementarz oraz program wolontariacki Our People’23: Save the Planet . To kolejny rok dbałości o edukację finansową najmłodszych, a także koncentracji na ochronie Planety. Działalność w roku 2023 Fundacja podsumowała w opublikowanym w dniu dzisiejszym raporcie.

- Fundacja Banku Millennium istnieje już 33 lata i od prawie dekady rozwija dwie autorskie inicjatywy: Finansowy Elementarz oraz wolontariat pracowniczego. Oba programy z roku na rok nie tracą na aktualności, zyskują na wartości i angażują coraz więcej wolontariuszy. W 2023 roku łącznie w edukacyjne, sportowe i ekologiczne aktywności zaangażowało się ponad 1 700 pracowników-wolontariuszy Banku, którzy poświecili ponad 12 tysięcy godzin. Widzimy w tych działaniach ogromny sens. W 2024 roku będziemy nadal zachęcali naszych pracowników do podejmowania swoich inicjatyw społecznych, zrealizujemy kolejne edycje programu edukacyjnego i włączymy się w aktywności, ogłoszonego przez Senat RP, Roku Edukacji Finansowej.Iwona Jarzębska prezeska zarządu Fundacji Banku Millennium

W minionym roku w ramach programu Finansowy Elementarz zostały zrealizowane kolejne dwie edycje, w ramach których dzieci poprzez zabawę miały możliwość dowiedzieć się o świecie finansów. Celem warsztatów było kształtowanie u dzieci świadomości różnych form pieniądza, a także zbudowania nawyku planowania i oszczędzania. W 2023 roku Fundacja Banku Millennium przy współpracy z Fundacją Verba przeprowadziła 439 warsztatów w 119 przedszkolach, przeszkalając kolejne 10 000 dzieci.

W ramach autorskiego programu edukacji finansowej dla dzieci w wieku przedszkolnym - Finansowy Elementarz – organizowane są warsztaty dla najmłodszych, a także dystrybuowane są materiały edukacyjne w różnych formatach. Fundacja od ponad 7 lat przekazuje wiedzę finansową najmłodszym, ich rodzicom, a także nauczycielom przedszkolnym. Od początku trwania programu „Finansowy Elementarz” od 2016 r. zrealizowanych zostało ponad 3 100 warsztatów i zostało przeszkolonych 70 000 dzieci w przedszkolach w całej Polsce.

Fundacja Banku Millennium nie jest obojętna na problemy środowiskowe, dlatego w 2023 roku wychodząc naprzeciw potrzebom poszerzania świadomości ekologicznej został zrealizowany program wolontariatu pracowniczego pod nazwą Our People’23: Save the Planet. Program podzielony został na dwa etapy: sportowy oraz wolontariacki. W ramach tej pierwszej części ponad 1500 pracowników-wolontariuszy zaangażowało się w aktywności sportowe na rzecz ekowolontariatu. Każdy pokonany kilometr i spalona kaloria przyczyniły się do zrealizowania postawionego celu, jakim było przekazanie przez Bank Millennium na rzecz Fundacji Banku Millennium kwoty 250 tysięcy złotych na realizację ekoinicjatyw.

Ekowolontariat zaangażował 163 wolontariuszy, którzy zrealizowali, aż 26 ekoinicjatyw na rzecz środowiska. Ekoinicjatywy wymagały od wolontariuszy: zaangażowania w pracę, otwartości na lokalne społeczności, zaplanowania długoterminowych skutków prowadzonych pro-ekologicznych działań, wykorzystywania surowców i materiałów pochodzących z recyklingu, minimalizacji zakupów. Akcja stworzyła idealną przestrzeń do realizacji kreatywnych i co ważne, charytatywnych pomysłów. Dzięki temu każda z inicjatyw była wyjątkowa.

Ponadto, w grudniu 2023 roku Fundacja obchodziła swoje 33 urodziny. Z tej okazji zebraliśmy się w warszawskiej centrali Banku Millennium, gdzie mamy swoją siedzibę, by wspólnie świętować. Urodziny Fundacji były dodatkową okazją do rozmów o tym, jak działa, jakie kierunki obiera, w jaki sposób pomaga społeczności lokalnej i…co planuje w przyszłości.

Fundacja Banku Millennium, działając pod hasłem „Pomnażamy kapitał społeczny” od ponad trzydziestu lat wspiera projekty, które angażują do działania na rzecz społeczności lokalnych. W podejmowanych aktywnościach koncentruje się na trzech obszarach działań: edukacji finansowej, edukacji kulturalnej oraz promocji wolontariatu.

Our People'23: Save the Planet - ekoinicjatywy Banku Millennium

Zobacz raport za 2023 rok