Informacje prasowe


02.03.2016

Bank Millennium został Sponsorem Głównym Gdańskiego Festiwalu Muzycznego

Bank Millennium został Głównym Sponsorem Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Impreza odbędzie się od 8 do 15 kwietnia 2016 roku.

Jesteśmy mecenasem wydarzeń kulturalnych od ponad 25 lat. To, co wyróżnia przedsięwzięcie spośród innych, to przede wszystkim jakość, która utrzymuje się nieprzerwanie od jego pierwszej edycji. Dlatego też wśród mecenasów nie mogło zabraknąć Banku Millennium – banku szczególnie zaangażowanego we wspieranie dobrych wydarzeń kulturalnych. Siłą tego projektu jest różnorodność, nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale także miejsca, w jakich odbywają się spotkania z muzyką klasyczną. Dzięki czemu publiczność czekają nadzwyczajne doznania estetyczne - powiedziała Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Gdański Festiwal Muzyczny od samego początku stawia na różnorodność. Z jednej strony prezentuje artystów światowego formatu, z drugiej utalentowaną młodzież, która ma szanse wystąpić u ich boku. Podobnie jest z repertuarem. Uznane i chętnie słuchane arcydzieła światowej literatury muzycznej prezentowane są obok zapomnianych a znakomitych utworów muzyki dawnej lub najnowszych, często wykonywanych po raz pierwszy, propozycji kompozytorów współczesnych - powiedział Konrad Mielnik, Dyrektor Festiwalu.

Gdański Festiwal Muzyczny odbywa się od roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta i kształtowana przy każdej jego edycji przez osobowość i charyzmę Artysty Rezydenta - postaci wyznaczającej poziom artystyczny festiwalu. W 2016 roku tę funkcję pełni Maxim Vengerov - wybitny skrzypek, dyrygent i pedagog który poprowadzi w Gdańsku kurs mistrzowski oraz uświetni Finałową Galę muzyką Henryka Wieniawskiego. Wśród gwiazd festiwalu są m.in. pianista, finalista ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie Georgijs Osokins, pianista i juror konkursu chopinowskiego Nelson Goerner, specjalista od muzyki dawnej angielski dyrygent i kontratenor Paul Esswood, czy renomowana Orkiestra AMADEUS Agnieszki Duczmal.

Podczas Festiwalu, którego motywem przewodnim jest „Koncert Polski” prezentowana będzie przede wszystkim muzyka kompozytorów polskich w interpretacji artystów zagranicznych. Koncerty zaś, z racji nazwiska Artysty Rezydenta, będą zdominowane przez instrumenty smyczkowe przedstawiane w rozmaitych konfiguracjach.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu, podczas którego wystąpią Nelson Goerner i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a którego Mecenasem również jest Bank Millennium, odbędzie się 9 kwietnia w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.