Informacje prasowe


14.08.2019

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium zabierze w kosmiczną podróż 360º na 11. Bella Skyway Festival

W dniach 20-25 odbędzie się w Toruniu jeden z największych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „różnorodność miejsc”. Bank Millennium od 8 lat uczestniczy w tym międzynarodowym wydarzeniu jako mecenas wybranej instalacji.

— Bank Millennium przybliża i udostępnia kulturę od 30 lat. Cieszymy się, że w naszym katalogu imprez jest jeden z najważniejszych festiwali światła w Europie, jeden z tych najbardziej magicznych. Na Bella Skyway Festival wybieramy projekty, które wykorzystując nowe technologie pobudzają wyobraźnie i wzbudzają emocje ― mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium. ― Różnorodność i nowe technologie są wpisane w naszą filozofie działania, a ten festiwal pozwala nam łączyć je również ze sztuką, która przez te kilka dni jest w Toruniu dostępna dla wszystkich ― dodaje Iwona Jarzębska.

Bella Skyway Festival to kilkanaście zjawiskowych instalacji i mappingów 3 D, których twórcami są lokalni i zagraniczni artyści. Bank Millennium wspiera ten oryginalny i absolutnie wyjątkowy festiwal od 2011 roku.

— od 2011 roku Bella Skyway Festival realizuje dzięki wsparciu Banku Millennium niezwykłe instalacje. Dzięki współpracy z Bankiem Millennium mamy możliwość sięgać po te najciekawsze artystyczne przedsięwzięcia, ściągać do Torunia najciekawszych artystów — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

W tym roku Bank objął mecenatem niebywałą konstrukcję, która z powodzeniem święci triumfy na różnych wydarzeniach na świecie, w tym w Manchesterze, Madrycie czy Abu Dhabi. W samym sercu miasta, na Rynku Staromiejskim, widzowie będą mogli zobaczyć „Devotion”. To zachwycająca projekcja w formacie 360 stopni, która zaprezentowana zostanie w nowoczesnym sferycznym namiocie projekcyjnym. Pokaz nawiązywać będzie do tematyki festiwalu i jego idei przewodniej, jaką jest „różnorodność miejsc” — zainspirowanej pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. Mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne. Festiwal, podobnie jak natura, która formuje nieznane jeszcze fragmenty wszechświata, dzięki kreatywności i wyobraźni artystycznej zmieni miasto w przestrzeń wyjątkową, a widz znajdzie się w centrum tej wyprawy w nieznane.

Pokazy „Devotion” odbywać się będą w godzinach trwania festiwalu, czyli codziennie od 20:30 do 24:00. Spektakl będzie trwał około 6-7 minut. Program i szczegółowe informacje na stronie www.bellaskyway.pl.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od trzech dekad. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długodystansowym. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat „Pereł Millennium” – wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 7 lat jest z festiwalem muzyki współczesnej „Sacrum Profanum”, a od 19 lat z festiwalem „Złota Tarka”. Przez 7 lat był związany z Festiwalem „Dwa Teatry”, wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych.

Obecnie flagowym projektem Banku jest mecenat tytularny nad jednym z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, Millennium Docs Against Gravity Film Festival, który odbywa się równolegle w 6 miastach w Polsce i każdego roku uczestniczy w nim dziesiątki tysięcy widzów. W 2019 roku festiwal miał rekordową oglądalność. Przyciągnął do kin ponad 92 tysiące fanów kina dokumentalnego. Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według amerykańskiego MovieMaker Magazine ― najpoczytniejszego magazynu o niezależnym kinie na świecie. Bank wspiera festiwal niezmiennie od 2006 roku (od jego 3. edycji).