Informacje prasowe


12.08.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium wspiera setny jubileusz jazzu w Polsce

Od ponad dwudziestu lat Bank Millennium jest sponsorem jednego z najważniejszych wydarzeń na jazzowej mapie Polski. W dniach 12-14 sierpnia w Iławie odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Tegorocznej edycji przyświecać będzie wyjątkowe hasło „100 lat jazzu w Polsce”.

29 listopada 1922 r. w warszawskiej restauracji Oaza odbył się koncert Zespołu Zygmunta Karasińskiego. To wydarzenie uznawane jest za początek istnienia polskiej sceny jazzowej. Blisko sto lat później miłośnicy muzyki pochodzącej z Nowego Orleanu zgromadzą się w Iławie, aby w ramach kolejnej edycji jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych wspólnie uczcić wyjątkową rocznicę.

- Cieszymy się, że razem z fanami tradycyjnego jazzu możemy świętować 100 lat obecności jazzu w Polsce. Od początku istnienia Banku Millennium wspieramy wydarzenia kulturalne, czego przejawem jest trwająca ponad dwie dekady współpraca z organizatorami Złotej Tarki – odbywającego się w Iławie festiwalu cenionego przez krajowe i zagraniczne środowiska muzyczne. Wierzymy bowiem, że mecenat nad kulturą pozwala nam pozytywnie wpływać na otoczenie, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim - mówi Dariusz Spirydowicz, dyrektor regionalny Banku Millennium.

Festiwal „Złota Tarka” tradycyjnie odbędzie się na deskach amfiteatru im. Louisa Armstronga, legendarnego amerykańskiego trębacza i wokalisty jazzowego. W tym roku widzowie będą mogli wysłuchać koncertów takich gwiazd i zespołów jak Brass Federacja, Nika Lubowicz, Henryk Miśkiewicz, Szymon Klekowicki Parnas Band, Tamara Behler, Radosłąw Mosurk, Alchemik Big Band Grzegorza „Grzecha” Piotrowskiego, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Janusz Szrom, Piotr Schmidt, Henryk Miśkiewicz, Gunhild Carling, Karolina Szewc oraz chór Petera Mante.

Pełny program „Złotej Tarki” znajduje się na: http://zlotatarka.pl/link otwiera się w nowym oknie.

Bank Millennium od trzydziestu lat wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jako mecenas kultury 360° promuje ją w niemal wszystkich formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Wsparcie Banku dotyczy zarówno kultury niszowej, jak i popularnej. Stawiając na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach, od 17 lat wspieramy największy w Polsce festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. Przez 17 lat fundowaliśmy nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. Ponad dekadę byliśmy mecenasem „Pereł Millennium” ― inicjatywy, której celem była produkcja, promocja i prezentacja wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Wsparciem Banku Millennium były objęte takie inicjatywy kulturalne jak Gdański Festiwal Muzyczny, Festiwal „Dwa Teatry”, Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej, Bella Skyway Festival czy festiwal Sacrum Profanum.