Informacje prasowe


10.03.2016

Bank Millennium w świecie dokumentu

Bank Millennium został mecenasem tytularnym największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, po dekadzie współpracy.

W dniach 13-22 maja 2016 w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni oraz w 20 innych miastach w Polsce odbędzie się 13. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY (dawniej Against Gravity Film Festival). Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie, który w 2015 roku odwiedziło ponad 40 tysięcy widzów. Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach (w tym roku do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołącza nowoczesne Gdyńskie Centrum Filmowe). W tym roku festiwal rusza pod nową nazwą. Wieloletni/długoletni mecenas wydarzenia został partnerem tytularnym. - Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 25 lat. Od 2006 roku jesteśmy mecenasem Festiwalu i sponsorem Nagrody Głównej Millennium. Dlatego po dekadzie współpracy zdecydowaliśmy się zacieśnić tę relację i wspólnie, pod jednym szyldem Millennium Docs Against Gravity Film Festival, promować jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentach w Europie i selekcję najlepszych dokumentów z całego świata. Objęcie patronatu tytularnego jest dla nas wyróżnieniem, ale i szansą na większy wkład w promocję sztuki filmowej w Polsce – mówi Joao Bras Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium.

Artur Liebhart, Dyrektor 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival o nowym rozdziale/etapie w istnieniu festiwalu: 10 lat temu nasz festiwal jako pierwszy w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Główna Banku Millennium). Dziś mam przyjemność ogłosić, że jako pierwsi wśród festiwali filmowych w Polsce wprowadzamy konkurs dla filmów na granicy fabuły i filmu dokumentalnego, który będzie się nazywał FICTION/NON FICTION. Podobnie jak podczas każdej edycji na przestrzeni ostatniej dekady, także i w tym roku Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium. Cieszę się, iż pogłębiamy tę współpracę, a Bank Millennium staje się Mecenasem tytularnym, tym samym zapewniając dalszy rozwój naszego festiwalu.

Festiwal wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie widzów i najważniejszych mediów opiniotwórczych. Potwierdza to wysoki poziom programowy festiwalu a także jego atrakcyjność. - Festiwal od początku swojego istnienia stawiał na kino dokumentalne najwyższej próby oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata – dodaje Artur Liebhart. Świadczą o tym liczne debaty po filmach oraz goście - wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Ulrich Seidl, Siergiej Łoźnica i James Marsh. Gościliśmy również wybitne osobistości świata polityki i aktywizmu, takie jak Jane Goodall, Gari Kasparow czy Daniel Cohn-Bendit.

Główną nagrodą festiwalu jest Nagroda Banku Millennium. Wyświetlane filmy będą również walczyć o zwycięstwo w następujących konkursach:

 • Nos Chopina
  Konkurs na Najlepszy Film o Muzyce i Sztuce
 • Canon Kadr Bez Fikcji
  Konkurs dla najlepszego twórcy obrazu
 • Nagroda Amnesty International
  Konkurs na Najlepszy Film o Prawach Człowieka
 • Green Warsaw Award
  Konkurs na Najlepszy Film o Tematyce Ekologicznej
 • Nagroda Fiction / Non-Fiction
  Konkurs dla Najlepszego Filmu
 • Nagroda Publiczności
 • Nagroda miesięcznika Focus dla Największej Osobowości Festiwalu
 • Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
 • Nagroda Akademii Dokumentalnej

Specjalnie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata będą wyświetlane w następujących sekcjach:

 1. „Nie tacy sami” / psychologia. „Człowiek w kinie” / prawa człowieka.
 2. „Klimat na zmiany” / ekologia.
 3. „Muza i wena” / filmy o muzyce i sztuce.
 4. „Ludzie zamiast liczb” / ekonomia. „Miasto jest nasze” / kultura miejska.
 5. „Fetysze i kultura” / nowe zjawiska postmodernizmu.
 6. „Miejsca” / nie znajdziesz ich w przewodniku.
 7. „Na granicy” / tematyka uchodźców i imigrantów.
 8. „Kocham kino” / dzieła o tworzeniu filmów.
 9. „Koniec ZSRR” / 25-letnia rocznica upadku Związku Radzieckiego.
 10. „Bohaterowie są wśród nas” / filmy o wyjątkowych ludziach.

Więcej o 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival na http://docsag.pl/