Informacje prasowe


04.11.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium sponsorem wieczoru portugalskiego z muzyką Fado na żywo

W piątek 4 listopada w fabryce Lloyda w Bydgoszczy odbędzie się specjalny wieczór portugalski z muzyką Fado na żywo, podczas którego wystąpią uznani artyści z Lizbony. Ta wyjątkowa muzyka oraz tradycyjna kuchnia mają przybliżyć uczestnikom kulturę Portugalii. Bank Millennium jest sponsorem tytularnym wydarzenia.

Podczas wieczoru wystąpią: Rodrigo Costa Félix - pieśniarz Fado, Filipa Vieira oraz Ana Margarida - pieśniarki Fado, Carlos Viçoso - gitara klasyczna, Vasco Sousa - gitara basowa oraz Francisco Pereira - gitara portugalska.

- Bank Millennium jest zaangażowany kulturalnie już ponad trzy dekady, praktycznie od początku swojej działalności. Sięga swoim mecenatem do kultury niszowej i popularnej, wspierając przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. W tym roku mamy przyjemność być również sponsorem wieczoru, który promuje tak bliską nam kulturę portugalską – mówi Michał Kąkolewski, Dyrektor Regionalny w Banku Millennium.

Fado to tradycyjny portugalski styl muzyczny, wyróżniony na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

Rodrigo Costa Félix zaczął śpiewać Fado w wieku 17 lat. Nie był jednym z tych śpiewaków, których styl został narzucony z zewnątrz, raczej pozwolił mu wyrosnąć od wewnątrz. Sześć miesięcy po debiucie w domu Fado w Lizbonie otrzymał pierwsze zaproszenie do występu jako wynajęty piosenkarz w jednym z najmodniejszych miejsc w branży: São Caetano. Muzyka od tego momentu stała się jego życiem i pasją. Uczestniczył w wielu składankach Fado i gościł na wielu albumach, m.in. na najnowszym („Al Rescate del Alma”) Marii do Ceo, znanej galicyjskiej wokalistce. Jest jednym z wokalistów, wraz z Marizą, Camane i Aną Sofią Varelą, w „Clube de Fado – A Música e a Guitarra” Mário Pacheco, płycie CD/DVD nagranej na żywo w 2005 roku w Queluz National Palace. W 2014 roku zredagował swój multi-artystyczny projekt „Brincar aos Fados”, który ma na celu przybliżenie Fado młodszym pokoleniom, łącząc melodie tradycyjnego Fado z wierszami dostosowanymi do młodszych. Współpracowali z nim między innymi tacy artyści jak Camane, Cristina Branco, Katia Guereirro, Mafalda Arnauth czy Celeste Rodrigues.

Filipa Vieira urodziła się w Lizbonie. Jej życiu Fado towarzyszyło od zawsze, w wieku 11 lat zadebiutowała publicznie. Pomysłowy, ciekawy i odważny duch doprowadził ją do dołączenia do obsady spektaklu „Tablao de Fado” w 2013 roku, będącego mieszanką tańca współczesnego, flamenco i Fado, wyreżyserowanego przez Alexandrę Batáglię w Teatro Ibérico w Lizbonie. Obecnie Filipa Vieira materializuje swoją wyobraźnię, artystyczną tożsamość i karierę artystyczną w wyjątkowym spojrzeniu na Fado. „Passo apresado” to pierwszy projekt, w którym zabierze odbiorców w swoją eksperymentalną wyprawę, w którą podąża w towarzystwie producenta Tiago Pais Diasa.

Ana Margarida to wokalistka poświęcona Fado. Jej ciepły, bogaty i wyrazisty głos jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w społeczności Fado. Studiowała Komunikację Multimedialną i równolegle brała udział w kilku projektach teatru muzycznego, takich jak „Bach2Cage” i „Fungaga da Bicharada”. Ana zaczęła koncentrować się na występach Fado w 2008 roku, kiedy otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutanta na galowym koncercie Fado w Porto. Od tego czasu dzieli się Fado ze światem. W Portugalii jest często zapraszaną performerką do czołowych lizbońskich domów fado oraz do śpiewania w projektach muzycznych łączących Fado z innymi stylami. Ana Margarida występowała w całej Europie, a obecnie przygotowuje swój debiutancki album przy wsparciu Muzeum Fado.