Informacje prasowe


27.09.2016

Bank Millennium po raz kolejny mecenasem Festiwalu Sacrum Profanum

Pierwszego października Kraków stanie się muzyczną stolicą Europy. Przez kolejnych osiem dni na scenie Festiwalu Sacrum Profanum odbędzie się dziewięć koncertów, w tym dwie opery. Mecenasem wydarzenia tradycyjnie został Bank Millennium.

Bank Millennium jest instytucją wspierającą wyłącznie bardzo wartościowe wydarzenia kulturalne, takie w których każdy z nas chciałby uczestniczyć w roli słuchacza czy widza – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium. – Dlatego o tym, że zaangażowaliśmy się w Festiwal Sacrum Profanum mówię z dużą dumą. To rokrocznie jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu każdego melomana. W kręgach osób interesujących się muzyką współczesną, Sacrum Profanum jest wizytówką Krakowa i Polski – dodaje Jarzębska.

W tym roku Festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 1-8 października. Wśród wykonawców, których będziemy mogli podziwiać w Krakowie znajdują się m.in. Ictus Ensemble, Mike Patton, musikFabrik, Ensemble InterContemporain, Mira Calix, Arditti Quartet, Stephen Drury, Eyvind Kang czy orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Sacrum Profanum zyskało status jednego z najciekawszych festiwali muzyki współczesnej Europy. Cieszy nas, że Bank Millennium ponownie zdecydował się wesprzeć tak znaczące dla polskiej i europejskiej kultury wydarzenie – podkreśla Krzysztof Pietraszewski, kurator festiwalu Sacrum Profanum.

Zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną, traktowaną nierzadko jako trudną i niezrozumiałą a zdobyczami ambitnej sceny rozrywkowo-eksperymentalnej, to główny cel festiwalu. Jego rangę buduje udział – z jednej strony – najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Alarm Will Sound, Bang on a Can All-Stars, Kronos Quartet, z drugiej zaś – gwiazd światowej sceny alternatywnej m.in. Aphex Twina, Jónsiego, Jonny’ego Greenwooda (Radiohead), Adriana Utley’a (Portishead), zespołów Kraftwerk czy Sigur Rós.

Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Został również wpisany do oficjalnego kalendarza Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Festiwal, rekomendowany przez prestiżowe magazyny muzyczne m.in. Gramophone, BBC Music Magazine, telewizję Mezzo, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Festiwalowe wydarzenia relacjonuje co roku ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy.

Bank Millennium jest mecenasem festiwalu nieprzerwanie od 5 lat.

Więcej o festiwalu Sacrum Profanum na www.sacrumprofanum.com.