Informacje prasowe


02.03.2020

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium nagrodzony Złotym Dźwigaczem Kultury

Bank Millennium już po raz piąty został wyróżniony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe za mecenat nad festiwalem Sacrum Profanum, który wspiera nieprzerwanie od 2012 roku. W tym roku Bank otrzymał najwyższe wyróżnienie w tej kategorii.

Bank Millennium znowu został doceniony za swoją działalność na rzecz kultury. Dźwigacze Kultury to symbol tego, jak ważne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. Nagradzane są firmy i instytucje, które w swoich planach budżetowych i marketingowych znajdują miejsce na kulturę. Wspierają, pomagają i częściowo finansują spotkania, koncerty oraz festiwale przygotowywane przez KBF. Krakowskie Biuro Festiwalowe już od ośmiu lat w ten sposób nagradza partnerów i sponsorów. W tym roku uroczystość odbyła się na pięknym dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich. W imieniu gospodarzy przemawiał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Szczerski. Wyróżnienie w imieniu Banku Millennium odebrała Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations. Nagrodę wręczył prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Ta nagroda to dla nas symbol dobrej, długofalowej współpracy i przemyślanego mecenatu, który Bank Millennium kontynuuje i rozwija od ponad 30 lat — powiedziała Iwona Jarzębska, Dyrektor Public Relations Banku Millennium, po odebraniu nagrody. — Złoty Dźwigacz to ważne wyróżnienie i radość, szczególnie kiedy obserwujemy jak każdego roku, dzięki wsparciu Banku Millennium, Festiwal Sacrum Profanum może się tak wspaniale rozwijać i przyciągać coraz szerszą publiczność — dodała.

Nazwa nagrody nawiązuje do pierwszego kręgu kręgosłupa dźwigającego czaszkę i umożliwiającego ruchy głowy. Wywodzi się od mitycznej postaci Atlasa, który miał podtrzymywać Ziemię. Dźwigacz kultury jest symbolem tego, jak istotne dla rozwoju kultury jest wsparcie biznesu i mediów. Wszyscy nagrodzeni otrzymali oprawione prace autorstwa Alicji Wróblewskiej, artystki zainspirowanej postacią mitologicznego Atlasa dźwigającego na własnych barkach sklepienie niebieskie, by świat mógł dalej istnieć.

Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany już trzy dekady. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Stawia na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach. Od 14 lat jest partnerem, a od 4 lat sponsorem tytularnym największego w Europie festiwalu filmu dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. 11 lat był mecenasem „Pereł Millennium” ― wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Od 17 lat sponsoruje Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Był związany z Gdańskim Festiwalem Muzycznym. Przez 7 lat był związany z Festiwalem „Dwa Teatry”, wspierał także Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych. Od 8 lat jest z Bella Skyway Festival, a od 8 lat z Sacrum Profanum.