Informacje prasowe


01.09.2022

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Bank Millennium mecenasem wystawy zdjęć polskich fotografów „Solidarni”

„Solidarni” to zbiorowy projekt fotograficzny, do którego zostali zaproszeni artyści reprezentujący różne miasta i odmienne podejście do fotografii. Pomysł opiera się na tym, by zaprezentować jak najszerszej publiczności plenerową wystawę, która będzie podróżowała przez kolejne miejsca w Polsce. Układ i charakter wystawy złożonej z pięćdziesięciu fotografii eksponuje pewien uniwersalizm zjawiska, jakim jest „bycie uchodźcą”, „uciekinierem” z kraju objętego konfliktem i wojną. Mecenasem wystawy pokazującej dramat uchodźców z objętej wojną Ukrainy i nadzwyczajną solidarność Polaków jest Bank Millennium.

Uroczyste otwarcie pierwszej wystawy „Solidarni” w Oliwskim Ratusza Kultury odbędzie się 4 września o godz. 13.00. Wystawa będzie prezentowana na ogrodzeniu Oliwskiego Parku w Gdańsku Oliwie do 3 października. Kolejne odsłony w Warszawie i w Chełmie.

- Wojna w Ukrainie która trwa już od ponad pół roku to przede wszystkim dramat ludzki. Nie możemy być obojętni wobec potrzeb osób z Ukrainy, szukających schronienia oraz bezpiecznej przystani w Polsce. Jako bank i społeczność pracowników od początku wojny w Ukrainie włączamy się aktywnie w pomoc, a teraz wspieramy wydarzenie dokumentujące ten niesamowity „festiwal dobroci” Polaków. Od momentu wybuchu wojny nadzwyczajna solidarność narodu polskiego z Ukraińcami objawiała się w każdej sytuacji, w każdym miejscu i płynęła z każdej niemal strony. Pomagali wszyscy i właśnie to zobaczymy na prezentowanych zdjęciach – powiedziała Iwona Jarzębska, dyrektor departamentu PR.

Kuratorem wystawy jest dr Anna Wolska, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Fotografowie-artyści uczestniczący w wydarzeniu to Michał Adamski, Agata Kaputa, Ryszard Karczmarski, Agata Kubis, Anna Liminowicz, Maciej Nabrdalik, Jacek Sadowski, Tomek Sikora, Adam Tuchliński, Przemysław Wierzchowski, Beata Zawrzel.

- Wystawa Solidarni niesie ze sobą uniwersalne przesłanie jakimi są: dobroć, pomoc i solidarność, ale też czym jest kryzys samotności, lęk, smutek i dramat związany z porzuceniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, opuszczenia rodzin, przyjaciół, bliskich. Ponieważ mam świadomość, że temat ten jest niezwykle szeroki, układ i charakter wystawy złożonej z pięćdziesięciu fotografii, eksponuje pewną wizję i uniwersalizm znaczenia zjawiska, jakim jest bycie uchodźcą, uciekinierem z kraju objętego konfliktem i wojną. Polecam uwadze – powiedziała dr Anna Wolska, kurator wystawy.

Bank Millennium od ponad trzydziestu lat wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jako mecenas kultury 360° promuje ją w niemal wszystkich formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Wsparcie Banku dotyczy zarówno kultury niszowej, jak i popularnej. Stawiając na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach, od 17 lat wspieramy największy w Polsce festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. Przez 17 lat fundowaliśmy nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. Ponad dekadę byliśmy mecenasem „Pereł Millennium” ― inicjatywy, której celem była produkcja, promocja i prezentacja wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Ponad dwadzieścia lat trwa współpraca Banku Millennium z organizatorami Złotej Tarki – jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Wsparciem Banku Millennium były objęte takie inicjatywy kulturalne jak Gdański Festiwal Muzyczny, Festiwal „Dwa Teatry”, Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej, Bella Skyway Festival czy festiwal Sacrum Profanum.